Un nou eșec al baschetbalistelor mureșene Sport
  • 168 Vizualizări

Un nou eșec al baschetbalistelor mureșene

În penultima etapă a sezonului regulat din cadrul Ligii Naționale de Baschet Feminin, a XVII-a a campionatului regulat, UPM BC Sirius Târgu-Mureș a pierdut din nou pe teren propriu un joc important. Mureșencele au cedat sâmbătă în fața formației Phoenix Galați cu scorul de 62-77 (10-16, 26-15, 8-27, 18-19). Evoluția echipei antrenorului Steff Zakarias a fost din nou una cu mari fluctuații, cu momente în care a lăsat impresia că poate reveni în joc, urmate de minute în care nu au mai reușit nimic. Primul sfert a fost strâns din privința evoluției scorului. Ambele echipe s-au aflat în primele minute la conducere, dar finalul a fost foarte slab pentru gazde. După ce au condus cu 6-5 la doar un minut și jumătate de joc, Sirius nu a mai reușit să înscrie până la prima pauză decât 4 puncte. S-a ratat exasperant, de la distanță, de sub panou, inclusiv de două ori câte două libere. După 6-10, Cherise Daniel și Lauren Gregory au egalat când mai erau trei minute și jumătate din primul sfert, dar până la final doar gălățencele au mai trimis mingea în coș. Sfertul secund a fost mult mai dinamic, cu multe reușite și o revenire spectaculoasă a fetelor de la Sirius. S-au apropiat până la 3 puncte în mai multe rânduri, după care oaspetele s-au desprins la 9. Finalul sfertului a fost entuziasmant pentru mureșence. Au egalat la 31 în penultimul minut prin Lovász Izabella și au preluat conducerea imediat cu reușita lui Gregory. Era un final perfect de sfert, greu de anticipat la un moment dat, „condimentat” de „treița” reușită în penultima secundă de Daniel.

Debuturi ratate în partea a doua

Revenite de la vestiare cu optimism, mureșencele au dezamăgit în partea a doua a întâlnirii, în care au înscris în cele două sferturi tot atâtea puncte câte reușiseră în actul doi. Gălățencele au trecut la conducere cu două aruncări de la distanță, după care și-au mărit constant avantajul. Daniel a înscris prim coș aproape la jumătatea sfertului trei, la scorul de 36-43, dar până la ultima pauză oaspetele s-au desprins la 14 puncte. Ultimul sfert a fost controlat de formația de la Dunăre, care a reușit să se distanțeze la 15 puncte. Coșul de la distanță reușit de Alina Pop a reaprins speranțele gazdelor, la fel și reușitele americancelor Angel Robinson sau Tear A Laudermill, care a reușit la intrarea în a doua jumătate a ultimului act să reducă diferența la 8 puncte. Era 60-68 când mai erau aproape patru minute de joc. Până la final însă, doar Robinson a mai trimis a dată mingea în coș, în timp ce apărarea a fost ușor depășită și oaspetele au mai înscris 9 puncte. Scăderile de ritm și numeroasele mingi pierdute cu ușurință au dus la o nouă înfrângere într-o partidă care părea la un moment dat la îndemâna mureșencelor. De remarcat faptul că ambele echipe au avut pe teren doar câte 7 jucătoare pe durata partidei.

Sirius rămâne pe penultima poziție, ratând ocazia apropierii de formațiile din Arad și Alexandria, adversare probabile și în turneul play out, alături de Politehnica Național Iași. În ultima etapă a sezonului regulat, mureșencele vor evolua pe terenul echipei Universitatea „Vasile Goldiș” ICIM Arad. Vor urma partidele din Cupa României de la Sfântu Gheorghe, unde se vor întâlni în „optimi” echipa din Alexandria. Emoții pentru retrogradare nu sunt pentru această ediție, deoarece campionatul a început direct cu echipe care s-au retras.

Au marcat:

BC Sirius: Daniel 20 puncte (1×3), Robinson 18 (1), Laudermill 11 (1), Gregory 6, Lovász 4, Alina Pop 3 (1). A mai jucat McCune.

Phoenix: Jeanette Jackson 19 (4), McKenzie 19, Steenholdt 16, Dumitrache 11 (2), Covile 10, Nelson 2.

stire baschetDaniel, selecționată pentru All Star Game-ul fetelor

În cadrul evenimentului All Star Game al baschetului feminin din România, care se va disputa în Sala Sporturilor „Kati Szabo” din Sfântu Gheorghe în data de 12 februarie, din formația Nord face parte și o componentă a echipei UPM BC Sirius Târgu-Mureș. Showul va avea loc după disputarea Cupei României care se va disputa în zilele premergătoare, Federația Română de Baschet a anunțat componența celor două selecționate, Nord și Sud. Alcătuirea celor două loturi s-a efectuat în urma voturilor exprimate de public, de reprezentantii mass-media și de Colegiul Central de Antrenori, iar componenta echipei mureșene este americanca Cherise Michelle Daniel.