Semisurpriză în derby-ul sighișorean la handbal Sighișoara
  • 183 Vizualizări

Semisurpriză în derby-ul sighișorean la handbal

În prima etapă a returului Diviziei A la handbal masculin, a XIV a campionatului, cele două echipe sighișorene care evoluează în Seria B, CNE și HCM au încheiat la egalitate, 30-30 (15-14). Partida din Sala Sporturilor „Radu Voina” din municipiul mureșean avea o favorită certă prin formația HCM, care se afla pe locul IV, o perioadă aflându-se chiar pe podium. De cealaltă parte, echipa alcătuită din juniorii Centrului Național de Excelență venea cu un palmares de doar 4 victorii. HCM a deschis scorul abia în minutul 3, dintr-o arucare de la 7 metri, dar tânăra echipă a antrenorului Narcis Cîtu a fost cea care a condus majoritatea timpului pe tabela de marcaj. Aceasta a reușit să treacă rapid în avantaj, profitând de seria de aruncări în bare ale celor de la HCM. La jumătatea reprizei diferența era de două goluri, 8-6, tot în urma unei aruncări de la 7 metri, după care s-a ajuns chiar la 3 goluri avantaj. A urmat o serie de bare ale celor de la CNE de această dată, dar HCM n-a reușit să profite, ratând inclusiv aruncări de la 7 metri. Spre finalul reprizei s-a ajuns astfel la un surprinzător 13-8 și gluma se îngroșa pentru favoriți. Aceștia au reușit însă o serie de 4 goluri și s-au apropiat cu două minute înaintea pauzei la un singur gol, diferență înregistrată și la finalul reprizei.

Recuperare în extremis, victorie ratată în ultima secundă

Cu o sală aproape plină și suporterii locali împărțiți în două tabere, cu cei ma titrați arbitri mureșeni (A. Nacu-A. Rucoi), repriza a doua a fost una foarte tensionată. HCM a reușit imediat după reluare egalarea, dar a încasat în următoarele minute trei goluri consecutive. A urma o serie de inexactități din partea ambelor echipe, cu greșeli elementare și mingi pierdute cu ușurință. Imprecizia aruncărilor celor de la CNE a permis adversarilor să egaleze la 19 după 10 minute de joc din partea a doua a întâlnirii. Când HCM era în inferioritate numerică. Aceștia au mai reușit însă doar egalarea în următoarele minute, la 20, 21 și 22, dar la jumătatea reprizei CNE a reușit din nou desprinderea la două goluri. Au urmat minute cu atacuri parate și șuturi trimise în barele ambelor porți. Diferența s-a păstrat în permanență la unul sau două goluri în favoarea „gazdelor”. HCM a ratat în câteva situații atacul care aducea egalarea, iar CNE desprinderea la 3 goluri. Echipa mai experimentată a reușit totuși la intrarea în ultimul minut egalarea la 29. Acest minut a fost unul memorabil. CNE a avut un atac prelungit, dar a pierdut mingea și elevii antrenorului Sorin Mureșan a punctat pe contraatac când mai erau 9 secunde de joc. După 1-0, HCM avea șansa de a obține în extremis cele 3 puncte. Euforia a fost stăvilită însă de repunerea rapidă a mingii în joc și un gol în ultima secundă reușită de CNE. Partida s-a încheiat cu rezultat de egalitate care coboară echipa HCM pe locul 5 al clasamentului, cu 23 de puncte, ratând revenirea pe podium. CNE se află pe locul 8, cu 13 puncte, la egalitate cu cele două aflate în fața lor, dar cu golaveraj superior.