Trei medalii și alte 11 finale pentru înotătorii mureșeni de la H2O Sport
  • 178 Vizualizări

Trei medalii și alte 11 finale pentru înotătorii mureșeni de la H2O

Înotătorii clubului H2O Team Târgu-Mureș a Daniel Nicușan (16 ani) şi Balázs Mészáros (14 ani) au obținut calificarea în 14 probe în cadrul prestigiosului concurs internaţional „International Swim Meeting 2017”, disputat în zilele trecute la Berlin, la care au luat startul 955 sportivi de la 154 cluburi din 25 de ţări.

Cel mai aproape de o medalie de aur s-a aflat Daniel Nicuşan, care a câştigat medalia de argint în finala probei de 50 metri spate, cu doar 3 sutimi de secundă de primul clasat. Tot el a mai obţinut calificarea în alte cinci finale: trei locuri 4 (200 m spate, 100 m fluture și 200m mixt) şi două locuri 6 (400 m mixt, 100 m spate).

Colegul său de club, Mészáros Balázs a cucerit două medalii de bronz, în probele 200 m mixt şi 100 m spate, la care a mai adăugat și el alte șase prezențe în finale. În aceste finale a reușit două locuri 4 (200 m spate, 100m bras), un loc 5 (100 m fluture), un loc 7 (400 m liber), locul 6 în finala probei de 50 m bras și locul 8 în finala de la 50 m fluture.

Cei doi sportivi pregătiți de antrenorul Bartalis Károly şi preparatorul fizic Nagy István Barna au participat la această competiție și cu sprijinul financiar al părinţilor.