Victorie și turneu de „consolare” pentru voleibaliste CSU Medicina CSŞ
  • 141 Vizualizări

Victorie și turneu de „consolare” pentru voleibaliste

Echipa feminină de volei CSU Medicina CSȘ Târgu-Mureș a încheiat sezonul regulat cu o victorie, 3-2 (25-18, 18-25, 25-21, 27-25) la Craiova în fața formației locale SCM U. Fără nicio miză, partida a fost una a ambițiilor, cele două echipe pregătind mai degrabă turneul play-out. Mureșencele au câștigat primul set la pas, dar obișnuita relaxare prematură a permis doljencelor să egaleze situația cu o victorie la același scor în setul secund. În tentativa de a mai obține cel puțin un punct, gazdele au opus o dârză rezistență în următoarele două seturi. După ce au ratat orice șansă de a mai intra în turneul primelor șase, „medicinistele” au cedat în etapa trecută pe teren propriu în cinci seturi în fața CSM Lugoj, echipă care a reușit astfel să depășească formația Unic Piatra Neamț în lupta pentru locul 6, dar au ținut să încheie sezonul regulat cu o victorie în fața ultimei clasate. Au câștigat la mare luptă setul trei și s-au desprins aparent decisiv în al patrulea, în care au condus cu 10-3. Gazdele nu mai aveau nimic de pierdut în acest joc și au reușit spre final să egaleze la 24, anulând prima minge de meci, după care au avut chiar minge de set. În prelungiri CSU Medicina s-a impus la a doua minge de meci. Această victorie le mai aduce 3 puncte, care le menține la 2 în spatele formațiilor Unic Piatra Neamț și Penicilina Iași, ambele cu câte 29 de puncte, aflate pe locurile 7-8.

Sarcină dificilă și pentru locul 7

La sfârșitul săptămânii demarează și turneul play-out, pentru locurile 7-12. Acesta va fi mai degrabă un turneu de „consolare” de 10 etape tur-retur, în care prima clasată nu are niciun avantaj în afara locului mai bun ocupat la final, iar ultimele două clasate, cele care vor retrograda în eșelonul secund sunt ca și decise. Nou promovata CSU Galați a reușit să obțină doar 5 puncte în cele 22 de etape, iar craiovencele 3, cu o victorie cu 3-2 (2 puncte) și o înfrângere la același scor, care le-a mai adus un punct. În fața lor, la distanță de 12 puncte se află a doua nou promovată, SCM Pitești, în timp ce mureșencele sunt la încă 10, pe locul 9. Dacă despre lupta pentru evitarea retrogradării nu se poate vorbi, pentru clasarea pe locul 7, echipa mureșeană nu va avea o sarcină ușoară. În afara dublelor reușite în fața ultimelor două, CSU Medicina a mai câștigat ambele jocuri cu Unic Piatra Neamț, 3-2 în deplasare și 3-1 pe teren propriu, dar le-a pierdut pe ambele în fața echipei din Lugoj și a cedat jocurile din deplasările de la Craiova și Iași.