România smulge la futsal un punct în extremis Sport
  • 184 Vizualizări

România smulge la futsal un punct în extremis

Reprezentativa de futsal a României a remizat în primul joc al grupei 4 preliminare pentru Euro 2018 care se dispută în aceste zile la Călărași, 5-5 cu Finlanda. Cu un singur jucător selecționat de la City’us Târgu-Mureș, Bogdan Covaci în lot (foto), dar cu Dumitru Stoica și Alpar Csoma care tocmai au părăsit echipa mureșeană și alți 7 care au făcut parte din echipa mureșeană în sezoanele precedente, „tricolorii” au obținut un punct în extremis, reușind în ultimele patru secunde să înscrie de două ori. Nordicii au deschis scorul în minutul 6, prin Jyrkiäinen, Răducu a egalat în minutul 12, dar oaspeții au intrat la pauză cu avantaj minim după golul reușit în ultimul minut al reprizei de Tirkkonen.

Când totul părea pierdut

În debutul reprizei secunde Autio a dublat diferența pentru Finlanda, dar Marius Matei a reechilibrat jocul după nici două minute. La mai puțin de 30 de secunde, Teittinen a înscris pentru 2-4, iar în minutul 31 Autio a reușit dubla, ducând scorul la 2-5. Totul ducea spre o înfrângere a României. În minutul 33 însă, Florin Robert Matei a transformat o lovitură de pedeapsă. Speranțele renășteau, dar după desfășurarea jocului, la 3-5 totul părea pierdut. Cu patru secunde înainte de final Csoma a înscris din fața porții la o minge deviată, iar în ultima secundă a întâlnirii România a beneficiat de o lovitură de la 10 metri, după un fault al portarului finlandez, ieșit în afara semicercului. Florin Matei a transformat și de această dată și România a obținut în extremis un punct, nesperat la un moment dat. În prima întâlnire din grupă Portugalia a învins Letonia cu 2-1. Aseară s-au disputat jocurile etapei a doua, Portugalia-Finlanda și România-Letonia, iar marți se va disputa ultima etapă, în care „tricolorii” întâlnesc Portugalia. Prima clasată se califică direct pentru turneul final din Slovenia, care se va disputa în perioada 30 ianuarie-10 februarie, iar a doua va merge la barajul a cărei tragere la sorți va avea loc în data de 6 iulie, în Franța, la Nyon.