Home / Invatamant / VIDEO, FOTO: Zilele Şcolii Gimnaziale „Dr. Bernády György”, la start

VIDEO, FOTO: Zilele Şcolii Gimnaziale „Dr. Bernády György”, la start

Câteva sute de elevi din ciclul primar şi gimnazial au participat luni, 10 aprilie, la festivitatea de deschiderea a Zilelor Şcolii Gimnaziale „Dr. Bernády György” din Târgu-Mureş, manifestare organizată pe perioada a trei zile, aflată la prima ediţie.

Bernády György, de 5 ani patron spiritual al şcolii

Prezenţi la prezidiul ceremoniei, au transmis mesaje către elevi şi cadrele didactice: Kupán Edith – directorul Şcolii Gimnaziale „Dr. Bernády György”, Corina Muntean – directorul adjunct al Şcolii Gimnaziale „Dr. Bernády György”, Nagy Miklos Kund – reprezentant al Fundaţiei Culturale „Dr. Bernády György”, Marcela Moldovan şi Kutasi Nimrod – reprezentanţi ai părinţilor. De asemenea, din prezidiu au făcut parte şi Adrian Rucoi, directorul Liceului Tehnologic „Avram Iancu”, respectiv Magyari Gabriela, director adjunct al Liceului Tehnologic „Avram Iancu”.

„În data de 10 aprilie 1864 s-a născut în Beclean, în judeţul Bistriţa Năsăud, fostul primar al oraşului Târgu-Mureş, doctor Bernády György, după care a primit numele şi şcoala noastră. Această manifestare aduce omagiul celui care a avut o contribuţie semnificativă în dezvoltarea oraşului la începutul secolului XX. Despre şcoala noastră trebuie să ştie fiecare elev că a fost construită în 1907, aici a funcţionat Şcoala Elementară numărul 1, care a primit numele actual în anul 2012. Pe parcursul a trei zile, veţi avea prilejul să participaţi la diferite manifestări cultural-artistice şi sportive”, a afirmat Kupán Edith.

Activităţi cultural-sportive

Elevii din ciclul primar sunt invitaţi marţi, 11 aprilie, să participe la concursul de desene „Şcoala mea” şi la o expoziţie de desene pe holurile şcolii, iar miercuri, 12 aprilie, la acţiunea intitulată „Oraşul meu”.

În privinţa elevilor din ciclul gimnazial, activităţile propuse sunt mai numeroase. Astfel, marţi, 11 aprilie, între orele 12.00 – 14.00, programul Zilelor Şcolii Gimnaziale „Dr. Bernády György” cuprind concursul de proiecte „Oraşul meu – şcoala mea”, competiţia de fotografii „Oraşul meu în imagini”, aniversarea bicentenarului Arany Janos, precum şi două concursuri de proiecte: „Istoria Şcolii Gimnaziale „Dr. Bernády György” şi „Turist în oraşul meu”. Miercuri, 12 aprilie, între orele 12.00 – 14.00, elevii din ciclul gimnazial sunt invitaţi la următoarele activităţi: concurs de cultură generală „Bernády György”, lansarea revistei „Confluenţe”, dezbaterea cu tema „Continuitate primarul Bernády György şi primarul Emil Dandea” şi un meci de fotbal între elevi şi profesori.

Text şi foto: Alex TOTH

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regulile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

Oamenii fără adăpost din Târgu Mureș, salvați de îngheț

Odată cu răcirea vremii, Direcția de Asistență Socială Târgu Mureș în parteneriat cu Poliţia Locală, …