Home / Invatamant / Consultări pe tema Liceului Romano-Catolic la Ministerul Educației

Consultări pe tema Liceului Romano-Catolic la Ministerul Educației

Reprezentanții părinților elevilor care studiază la Liceul Romano-Catolic din Târgu Mureș au fost invitați să participe astăzi la consultări la Ministerul Educației Naționale în vederea soluționării situației unității școlare.

„Azi, de la ora 13.00, suntem invitați la Ministrul Educatiei Nationale pentru consultări legate de hotârărea Consiliului Local al Mun. Tîrgu Mureș, prin care consilierii solicită de la Minister o metologie de rezolvare a situației la Liceul Teologic Romano-Catolic din Târgu Mureș.

Au fost invitați la consultări: Câte 2 persoane de la Institutia Prefectului Mureș, de la Consiliul Judeţean Mureş, de la Consiliul Local Tîrgu Mureş, de la Primăria Tîrgu Mureş, de la Inspectoratul Şcolar Judeţean Mureş, din partea Reprezentanţilor părinţilor.

Poziţia noastră, a părinţilor, în această problemă este univocă:

Punerea în legalitate a Liceului nostru, eliberarea restricţiilor privind înscrierile în clasele început de ciclu, reîntroducerea Liceului în SIIR, elaborarea unei metodologii speciale care să rezolve pe termen lung situaţia juridică a Liceului Teologic Romano-Catolic din Tîrgu Mureș.

Legile în vigoare asigură cadrul legal pentru rezolvarea acestei situaţii. Este nevoie doar de voinţa de a acţiona!

Afirmăm cu fermitate că în eventualitatea în care nu se acţionează pentru salvarea Liceului nostru, este vorba de rea intenţie (troc politic sau de altă natură), şi constituie o gravă ilegalitate!

Noi, copiii noştri, avem dreptul la această şcoală şi vom uza de toate mijloacele pentru a ne păstra acest drept!

Aşa să ne ajute Dumnezeu!”, a transmis Zsolt Szathmáry, purtătorul de cuvânt al grupului civic al părinților.

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regulile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

Etapă specială la Evaluarea Națională

În județul Mureș, la etapa specială a examenului de Evaluare Națională s-au înscris 8 absolvenți …