Home / Sport / Rușii Munți, încă un pas spre baraj ul pentru Liga III

Rușii Munți, încă un pas spre baraj ul pentru Liga III

În urma partidelor din cadrul etapei a XXVI-a a seriei Mureș din Liga IV de fotbal, liderul Mureșul Rușii Munți a mai făcut un pas important pentru câștigarea titlului și o tentativă istorică pentru comuna mureșeană de a promova în Liga III. Echipa din Rușii Munți a surclasat pe terenul din Mureșeni formația Gaz Metan Târgu-Mureș cu 6-0, după ce la pauză aveau avantaj de un singur gol. Cu această victorie își păstrează cu patru etape înaintea finalului avansul de 6 puncte față de a doua clasată, Mureșul Luduș. Pentru a încheia și din punct de vedere matematic pe prima poziție, liderul are nevoie de încă 4 puncte în ultimele patru etape. În următoarea rundă vor avea o sarcină ușoară pe teren propriu cu Mureșul Cuci, dar vor urma două deplasări dificile, la Sovata și Juvenes Târgu-Mureș. Mureșul Rușii Munți are totuși prima șansă, având și în etapa finală un joc probabil ușor pe teren propriu cu Atletic Târgu-Mureș.

În jocul cu Gaz Metan Laszlo Norbert a deschis corul în minutul 32 și a reușit „tripla” de 4-0 în minutele 62 și 65, după ce Alin Moldovan a înscris pentru 2-0 în minutul 47. În minutele 75 și 77 Csog Norbert și Mihai Ilovan au profitat de două greșeli mari în apărarea gazdelor și au înscris și ei câte un gol.

Urmăritoarele pierd ritmul

Dacă ne referim la celelalte aspirante la podium, important doar pentru prestigiu, Mureșul Luduș a ratat titlul într-un sezon în care nici nu-și propusese promovarea, după ce a cedat în ambele confruntări cu actualul lider. Ludușenii au învins cu 2-0 pe Atletic Târgu-Mureș, dar punctele de recuperat sunt prea multe. Juvenes Târgu-Mureș a dat de înțeles la începutul ediției că luptă pentru titlu, dar evoluția din retur a lăsat de dorit. Au câștigat la Nazna cu 4-0, dar nu mai pot spera deât la podium. Cel mai spectaculos meci al etapei a fost cel de la Sângeorgiu de Pădure, unde MSE 08 Târgu-Mureș a ratat ocazia de a se apropia de podium. Au deschis scorul, au condus la pauză și cu 4-3 cu 5 minute înainte de final, dar au fost egalați de Târnava Mică din localitate. Este singura echipă neînvinsă în retur, dar podiumul cu greu mai poate fi ajuns. Surprinde oarecum victoria obținută cu greu de echipa din Miercurea Nirajului pe terenul ultimei clasate, 2-1 la Acățari. Altfel, o etapă cu rezultate care nu afectează clasamentul, cum era dealtfel de așteptat, cu doar un schimb de locuri între echipele din Miercurea Nirajului și Sovata.

Rezultatele etapei a XXVI-a

Mureșul Luduș                     – Atletic Tg. Mureș                        2-0

10. Viitorul Ungheni                      24       9 0 15      45-56         27
  11. ASC Sărmașu                            24       5 8 11      36-52         23
  12. Gaz Metan Daneș                     24       7 1 16      44-85         22
  13. Mureșul Cuci                             24      6 3 15      34-67         21
  14. Mureșul Nazna                         24       7 0 17      22-71         21
  15. Raza de Soare Acățari              25      3 2 20      33-83         11

Sportivii de la CSS Târgu Mureș, pe podium la lupte libere

Distribuie În cadrul Campionatului Național Școlar – Reșița 2024, sportivii din cadrul CSS Târgu Mureș …