Ungvári Evelyn confirmă la Top 12 Sport
  • 389 Vizualizări

Ungvári Evelyn confirmă la Top 12

Din postura de favorită principală, jucătoarea de tenis de masă a Clubului Sportiv Școlar din Târgu-Mureș Ungvári Evelyn și-a onorat statututul, câștigând turneul Top 12 la categoria juniori III, organizat de Federația Română de specialitate pentru cei mai buni jucători din țară la această categorie. Întrecerea a avut loc la sfârșitul săptămânii la Zalău, unde sportiva antrenată de Romeo Lupașcu a câștigat 10 din cele 11 partide suținute. Lidera clasamentului național la această categorie de vârstă a suferit singura înfrângere în cea de-a opta partidă, în care a cedat cu scorul de 2-3 în fața jucătoarei covăsnene, Mike Boroka, de la Liceul Teoretic „Nagy Mozes” din Târgu Secuiesc, coechipiera sa la probele de dublu, care a încheiat competiția pe locul secund, cu 9 victorii și două înfrângeri. A treia treaptă a podiumului a fost ocupată de către jucătoarea Bianca Mei-Roșu, de la LPS Constanța, în timp ce alte două jucătoare mureșene prezente în acest top, ambele de la Mureșul Luduș, campioane naționale în proba de dublu, au ocupat locuri în a doua jumătate a clasamentului. Cea mai bine clasată a fost Andreea Teglaș, locul 8, urmată de Szidonia Moldovan, locul 9.