Home / FC Municipal / Programul turului în Liga 2 de fotbal

Programul turului în Liga 2 de fotbal

La fel ca și în ediția trecută, Liga 2 de fotbal a pornit la drum cu 20 de echipe. Dacă ediția precedentă s-a încheiat cu un număr de doar 17 formații, cea care tocmai a pornit la drum poate avea aceeași desfășurare. Din start s-a retras FC Brașov, o echipă dintr-un oraș important al României, cu tradiție în fotbal, care a intrat în faliment. Până aproape de debut erau incerte participările echipelor Foresta Suceava și Metalul Reșița. Prima a încropit o echipă cu juniori împrumutați și a fost umilită în etapa inaugurală, iar a doua „s-a mutat” la Snagov. Față de denumirile inițiale ale unor echipe, alte două și-au schimbat numele după echipele fanion, ambele din orașe cu tradiție bogată pe prima scenă a fotbalului românesc: SCM Piteşti a redevenit FC Argeș, iar UTA Bătrâna Doamnă Arad a rămas UTA. Dacă în primele eșaloane nu mai regăsim echipe din orașe importante, cu reprezentări chiar în cupele europene, printre cele 20 ale ediției actuale din eșalonul secund se află în schimb formații din localități mult mai mici, chiar comunale. Câte din acestea vor încheia „în picioare” ediția, rămâne de văzut. Dar iată programul turului, cu specifiacația că meciurile se vor disputa în zilele de sâmbătă, ora 11.00, cu unele excepții, ca de exemplu etapele intermediare, sau posibilitatea transmiterii unora pe posturile de televiziune, la cerere și alte partide, când cele două echipe cad de comun acord.

 

ETAPA 1-5 august

Dacia Unirea Brăila             – ASU Politehnica Timişoara       2-3

FC Argeș Piteşti                   – Pandurii Târgu-Jiu                      0-0

Chindia Târgovişte              – UTA Arad                                    0-1

Metaloglobus Buc.                   – Olimpia Satu Mare                      0-1

Academica Clinceni             – Dunărea Călăraşi                         4-1

CS Mioveni                          – CS Afumaţi                                  4-0

AFC Hermannstadt Sibiu    – CS Baloteşti                                 3-0

Ripensia Timișoara              – Foresta Suceava                           16-0

Luceafărul Oradea                – Sportul Snagov                           1-1

ASA Tg. Mureș          – Știința Miroslava                         2-1

 

ETAPA 2 – 12 august

Sportul Snagov                    – CS Baloteşti
CS Afumaţi                           – AFC Hermannstadt (Sibiu)
Dunărea Călăraşi                  – CS Mioveni
Olimpia Satu Mare               – Academica Clinceni
UTA                                      – Metaloglobus Bucureşti
Pandurii Târgu Jiu               – Chindia Târgovişte
ASU Politehnica                  – FC Argeș Piteşti
Ştiinţa Miroslava                  – Dacia Unirea Brăila
Foresta Suceava                    – ASA Târgu Mureş
Luceafărul Oradea                – Ripensia Timişoara

ETAPA 3 – 19 august

Ripensia Timişoara              – Sportul Snagov
ASA Târgu Mureş                – Luceafărul Oradea
Dacia Unirea Brăila              – Foresta Suceava
FC Argeș                               – Ştiinţa Miroslava
Chindia Târgovişte              – ASU Politehnica
Metaloglobus Bucureşti      – Pandurii Târgu Jiu
Academica Clinceni             – UTA
CS Mioveni                          – Olimpia Satu Mare
AFC Hermannstadt              – Dunărea Călăraşi
CS Baloteşti                          – CS Afumaţi

ETAPA 4 – 23 august – intermediară

Sportul Snagov                    – CS Afumaţi
Dunărea Călăraşi                  – CS Baloteşti
Olimpia Satu Mare               – AFC Hermannstadt
UTA                                      – CS Mioveni
Pandurii Târgu Jiu               – Academica Clinceni
ASU Politehnica                  – Metaloglobus Bucureşti
Ştiinţa Miroslava                  – Chindia Târgovişte
Foresta Suceava                    – FC Argeș

Luceafărul Oradea                – Dacia Unirea Brăila
Ripensia Timişoara              – ASA Târgu Mureş

ETAPA 5 – 26 august

ASA Târgu Mureş                – Sportul Snagov
Dacia Unirea Brăila              – Ripensia Timişoara
FC Argeș                               – Luceafărul Oradea
Chindia Târgovişte              – Foresta Suceava
Metaloglobus Bucureşti      – Ştiinţa Miroslava
Academica Clinceni             – ASU Politehnica
CS Mioveni                          – Pandurii Târgu Jiu
AFC Hermannstadt              – UTA
CS Baloteşti                          – Olimpia Satu Mare
CS Afumaţi                           – Dunărea Călăraşi

ETAPA 6 – 2 septembrie

Sportul Snagov                    – Dunărea Călăraşi
Olimpia Satu Mare               – CS Afumaţi
UTA                                      – CS Baloteşti
Pandurii Târgu Jiu               – AFC Hermannstadt
ASU Politehnica                  – CS Mioveni
Ştiinţa Miroslava                  – Academica Clinceni
Foresta Suceava                    – Metaloglobus Bucureşti
Luceafărul Oradea                – Chindia Târgovişte
Ripensia Timişoara              – FC Argeș

ASA Târgu Mureş                – Dacia Unirea Brăila

ETAPA 7 – 9 septembrie

Dacia Unirea Brăila              – Sportul Snagov
FC Argeș                               – ASA Târgu Mureş
Chindia Târgovişte              – Ripensia Timişoara
Metaloglobus Bucureşti      – Luceafărul Oradea
Academica Clinceni             – Foresta Suceava
CS Mioveni                          – Ştiinţa Miroslava
AFC Hermannstadt              – ASU Politehnica
CS Baloteşti                          – Pandurii Târgu Jiu
CS Afumaţi                           – UTA
Dunărea Călăraşi                  – Olimpia Satu Mare

ETAPA 8 – 16 septembrie

Sportul Snagov                    – Olimpia Satu Mare
UTA                                      – Dunărea Călăraşi
Pandurii Târgu Jiu               – CS Afumaţi
ASU Politehnica                  – CS Baloteşti
Ştiinţa Miroslava                  – AFC Hermannstadt
Foresta Suceava                    – CS Mioveni
Luceafărul Oradea                – Academica Clinceni
Ripensia Timişoara              – Metaloglobus Bucureşti
ASA Târgu Mureş                – Chindia Târgovişte
Dacia Unirea Brăila              – FC Argeș

ETAPA 9 – 23 septembrie

FC Argeș                               – Sportul Snagov
Chindia Târgovişte              – Dacia Unirea Brăila
Metaloglobus Bucureşti      – ASA Târgu Mureş
Academica Clinceni             – Ripensia Timişoara
CS Mioveni                          – Luceafărul Oradea
AFC Hermannstadt              – Foresta Suceava
CS Baloteşti                          – Ştiinţa Miroslava
CS Afumaţi                           – ASU Politehnica
Dunărea Călăraşi                  – Pandurii Târgu Jiu
Olimpia Satu Mare               – UTA

ETAPA 10 – 30 septembrie

Sportul Snagov                    – UTA
Pandurii Târgu Jiu               – Olimpia Satu Mare
ASU Politehnica                  – Dunărea Călăraşi
Ştiinţa Miroslava                  – CS Afumaţi
Foresta Suceava                    – CS Baloteşti
Luceafărul Oradea                – AFC Hermannstadt
Ripensia Timişoara              – CS Mioveni
ASA Târgu Mureş                – Academica Clinceni
Dacia Unirea Brăila              – Metaloglobus Bucureşti
FC Argeș                               – Chindia Târgovişte

ETAPA 11 – 7 octombrie

Chindia Târgovişte              – Sportul Snagov
Metaloglobus Bucureşti      – FC Argeș
Academica Clinceni             – Dacia Unirea Brăila
CS Mioveni                          – ASA Târgu Mureş
AFC Hermannstadt              – Ripensia Timişoara
CS Baloteşti                          – Luceafărul Oradea
CS Afumaţi                           – Foresta Suceava
Dunărea Călăraşi                  – Ştiinţa Miroslava
Olimpia Satu Mare               – ASU Politehnica
UTA                                      – Pandurii Târgu Jiu

ETAPA 12 – 14 octombrie

Sportul Snagov                    – Pandurii Târgu Jiu
ASU Politehnica                  – UTA
Ştiinţa Miroslava                  – Olimpia Satu Mare
Foresta Suceava                    – Dunărea Călăraşi
Luceafărul Oradea                – CS Afumaţi
Ripensia Timişoara              – CS Baloteşti
ASA Târgu Mureş                – AFC Hermannstadt
Dacia Unirea Brăila              – CS Mioveni
FC Argeș                               – Academica Clinceni
Chindia Târgovişte              – Metaloglobus Bucureşti

ETAPA 13 – 21 octombrie

Metaloglobus Bucureşti      – Sportul Snagov
Academica Clinceni             – Chindia Târgovişte
CS Mioveni                          – FC Argeș
AFC Hermannstadt              – Dacia Unirea Brăila
CS Baloteşti                          – ASA Târgu Mureş
CS Afumaţi                           – Ripensia Timişoara
Dunărea Călăraşi                  – Luceafărul Oradea
Olimpia Satu Mare               – Foresta Suceava
UTA                                      – Ştiinţa Miroslava
Pandurii Târgu Jiu               – ASU Politehnica

ETAPA 14 – 28 octombrie

Sportul Snagov                    – ASU Politehnica
Ştiinţa Miroslava                  – Pandurii Târgu Jiu
Foresta Suceava                    – UTA
Luceafărul Oradea                – Olimpia Satu Mare
Ripensia Timişoara              – Dunărea Călăraşi
ASA Târgu Mureş                – CS Afumaţi
Dacia Unirea Brăila              – CS Baloteşti
FC Argeș                               – AFC Hermannstadt
Chindia Târgovişte              – CS Mioveni
Metaloglobus Bucureşti      – Academica Clinceni

ETAPA 15 – 4 noiembrie

Academica Clinceni             – Sportul Snagov
CS Mioveni                          – Metaloglobus Bucureşti
AFC Hermannstadt              – Chindia Târgovişte
CS Baloteşti                          – FC Argeș
CS Afumaţi                           – Dacia Unirea Brăila
Dunărea Călăraşi                  – ASA Târgu Mureş
Olimpia Satu Mare               – Ripensia Timişoara
UTA                                      – Luceafărul Oradea
Pandurii Târgu Jiu               – Foresta Suceava
ASU Politehnica                  – Ştiinţa Miroslava

ETAPA 16 – 8 noiembrie – intermediară

Sportul Snagov                    – Ştiinţa Miroslava
Foresta Suceava                    – ASU Politehnica
Luceafărul Oradea                – Pandurii Târgu Jiu
Ripensia Timişoara              – UTA
ASA Târgu Mureş                – Olimpia Satu Mare
Dacia Unirea Brăila              – Dunărea Călăraşi
FC Argeș                               – CS Afumaţi
Chindia Târgovişte              – CS Baloteşti
Metaloglobus Bucureşti      – AFC Hermannstadt
Academica Clinceni             – CS Mioveni

ETAPA 17 – 11 noiembrie

CS Mioveni                          – Sportul Snagov
AFC Hermannstadt              – Academica Clinceni
CS Baloteşti                          – Metaloglobus Bucureşti
CS Afumaţi                           – Chindia Târgovişte
Dunărea Călăraşi                  – FC Argeș
Olimpia Satu Mare               – Dacia Unirea Brăila
UTA                                      – ASA Târgu Mureş
Pandurii Târgu Jiu               – Ripensia Timişoara
ASU Politehnica                  – Luceafărul Oradea
Ştiinţa Miroslava                  – Foresta Suceava

ETAPA 18 – 18 noiembrie

Sportul Snagov                    – Foresta Suceava
Luceafărul Oradea                – Ştiinţa Miroslava
Ripensia Timişoara              – ASU Politehnica
ASA Târgu Mureş                – Pandurii Târgu Jiu
Dacia Unirea Brăila              – UTA
FC Argeș                               – Olimpia Satu Mare
Chindia Târgovişte              – Dunărea Călăraşi
Metaloglobus Bucureşti      – CS Afumaţi
Academica Clinceni             – CS Baloteşti
CS Mioveni                          – AFC Hermannstadt

ETAPA 19 – 25 noiembrie

AFC Hermannstadt              – Sportul Snagov
CS Baloteşti                          – CS Mioveni
CS Afumaţi                           – Academica Clinceni
Dunărea Călăraşi                  – Metaloglobus Bucureşti
Olimpia Satu Mare               – Chindia Târgovişte
UTA                                      – FC Argeș
Pandurii Târgu Jiu               – Dacia Unirea Brăila
ASU Politehnica                  – ASA Târgu Mureş
Ştiinţa Miroslava                  – Ripensia Timişoara
Foresta Suceava                    – Luceafărul Oradea

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regulile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

VIDEO: O nouă tură de anduranță cu bicicleta

ASCA Reghin a organizat Duminica 12 iulie tura de anduranta cu bicicleta de 200 de …