Atleta mureșeană Barabási Rozália, bronz în Estonia Sport
  • 508 Vizualizări

Atleta mureșeană Barabási Rozália, bronz în Estonia

Invitată la Campionatul Baltic de atletism al veteranilor, disputat la sfârșitul săptămânii în localitatea estonă Parnu, atleta mureșeană Barabási Rozália a urcat pe treapta a treia a podiumului la probele de 100 și 200 metri plat a categoriei de vârstă peste 40 de ani. În cadrul competiției organizate cu ocazia aniversării a 50 de ani a organizației de atletism a țărilor baltice au fost prezenți mulți atleți master din aceste țări, precum și din Finlanda, Anglia, Ucraina, Croația, Turcia, Spania și România. În ambele finale , mureșeanca a fost devansată de Ludmila Nefjodova Volkova, de la clubul leton VVK Daugavpils și de o altă letonă, Solvita Kalva. „A fost o ocazie unică să particip la Campionatul Baltic, un eveniment de mare succes, la care toți atleții au fost primiți călduros, pe un stadion prietenos, cu toate echipamentele necesare. Eu am reușit să particip la două probe favorite, cele de 100 și 200 metri plat și mă bucur că am reușit chiar să câștig medalii, cu insigna de 50 de ani, cu harta țărilor baltice pe verso. Cel mai frumos a fost faptul că toți participanții au fost declarați câștigători, au sărbătorit împreună la o masă de prânz, ocazie cu care s-au legat noi prietenii și legături între sportivi. Țin să mulțumeasc și firmelor care m-au ajutat să particip, DecorexProd, Ecofarmacia și Bioeel”, au fost cuvintele atletei mureșene la revenirea în țară.