Foștii campioni, locul 3 printre campioane Sport
  • 185 Vizualizări

Foștii campioni, locul 3 printre campioane

Rămasă fără mulți dintre cei mai experimentați jucători și fără antrenorul Cosmin Gherman, împreună cu care în urmă cu un an câștigau un nou tiltu la futsal, formația City’us Târgu-Mureș a încheiat pe locul 3 la Cupa Cetății, turneu organizat la sfârșitul săptămânii la Deva. În prima partidă mureșenii au fost învinși de campioana Serbiei, KMF Ekonomac Kragujevac, scor 1-6, cu câte trei goluri primite pe repriză și goluri primite în urma unor execuții individuale. Golul echipei mureșene a fost înscris de Alex Pop, în minutul 37, la scorul de 6-0. În finala mică a turneului, City’us a învins cu 6-5, la pauză 4-3, campioana Moldovei, FCA Classic Chișinău. Golurile echipei lui Lucian Nicușan au fost marcate de Răzvan Togan (minutele 2, 3 și 5), Bogdan Takács (20), Iszlai Richard (24) și Andrei Cioban (35), în timp ce moldovenii au punctat prin Neaga (11, 39), Nicolaiciuc (16), Chitoroagă (18) și Ciocoi (40). Turneul a fost câștigat de gazdele de la Autobergamo Deva, care au învins cu 6-1 pe Classic Chișinău și cu 4-3 pe Ekonomac Kragujevac, în finală.

Lotul deplasat de City’us a fost următorul: Tătar, Coman (portari),
Covaci, Küsmödi, Togan, Iszlai, Boroș, Pop, Cioban, Takács, Nagy și Ludușan. Au lipsit Cătinean, Țipău și Gândilă, toți accidentați. Următorul meci amical al mureșenilor se va disputa vineri, 18 august, de la ora 11.00, la Târgu-Mureș, cu formația maghiară de primă ligă, DEAC Futsal, aflată într-un cantonament de pregătire în România.