Mădălina Boroș, golghetera „tricolorelor” FC Municipal
  • 136 Vizualizări

Mădălina Boroș, golghetera „tricolorelor”

În cadrul primei faze de calificare a Campionatului European de anul viitor, din Elveția, reprezentativa de fotbal feminin sub 19 ani a României va susține joi, 14 septembrie, partida cu Danemarca, decisivă pentru calificarea în faza a doua. În grupa care se dispută în Lituania, România a pierdut prima partidă cu scorul de 3-2 în fața Slovaciei, după ce adversarele au avut la jumătatea primei reprize 3-0. Singura jucătoare de la ASA Târgu-Mureș, Mădălina Boroș a fost autoarea ultimului gol al întâlnirii, înscris în minutul 66. Ea a fost însă jucătoarea decisivă în al doilea joc, disputat în compania gazdelor, câștigat cu 4-1. În acest meci mureșeanca a punctat de trei ori, în minutele 12, 20 și 68. Gazdele au înscris din 11 metri la finalul primei reprize, iar România a mai înscris prin Piperea, în minutul 70.

Echipele care se clasează pe locurile 1 și 2 în cele 12 grupe din prima fază se califică în faza următoare a calificărilor, turul de elită, cu 24 de echipe, repartizate în șase grupe. Reprezentativele care se clasează pe locul 1 și cea mai bună dintre formațiile care va încheia pe locul 2 în acele grupe se califică alături de gazde la turneul final.