Experiența învinge în debutul Diviziei A la handbal Slider
  • 350 Vizualizări

Experiența învinge în debutul Diviziei A la handbal

În prima etapă din noua ediție a Diviziei A la handbal feminin SC Mureșul Târgu-Mureș a învins în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș a doua echipă târgumureșeană din seria B, CS Olimpic, scor 27-21 (12-11). Aflată la debutul în al doilea eșalon, echipa antrenorilor Mihaela și Claudiu Evi, alcătuită exclusiv din junioare, a avut o evoluție curajoasă, dar experiența și-a spus cuvântul. După un debut echilibrat, se contura o mare surpriză. Fetele de la Olimpic au reușit să se desprindă după 9 minute de joc la 5-1. Elanul junioarelor a fost însă repede temperat de experiența echipei care are în componență mai multe jucătoare cu vechi state în Divizia A. Unele au evoluat chiar și în ediția în care Mureșul a jucat în Liga Națională, în frunte cu antrenoarea-jucătoare Georgeta Bucin. Deși mai multe dintre jucătoarele experimentate au fost indisponibile, Mureșul a trecut la conducere la jumătatea reprizei, prima dată cu 6-5. Până la pauză s-a mers însă cap la cap, cu avantaj minim sau de două goluri în favoarea „gazdelor”. O anumită fragilitate s-a dovedit la ultima fază a reprizei, când Monica Bărăbaș a înscris pentru Olimpic de la distanță când mai erau două secunde de joc. Avantajul de un singur gol de la pauză anunța o repriză secundă tensionată.

Cădere pe final a junioarelor

Așa a dat impresia și debutul părții a doua. Mureșul a înscris pentru 13-11, dar Olimpic a egalat la 13. La jumătatea reprizei era tot egal, la 15 și se putea considera că va decide condiția fizică, posibil în avantajul „olimpicelor”. Experiența lui Bucin, Stângu și Deac au făcut însă ca diferența de pe tabelă să crească constant. La jumătatea reprizei Mureșul s-a desprins la trei goluri și precipitarea tinerelor adversare a adus la multe atacuri irosite și Mureșul a încheiat cu șase goluri avantaj întâlnirea din etapa inaugurală. Va fi interesant de urmărit evoluția celor două echipe, cu o echipă a Mureșului aflată printre candidatele la locurile fruntașe și cu Olimpicul capabilă să pună probleme multor echipe.