Handbalistele SC Mureșul cedează neașteptat pe teren propriu Sport
  • 150 Vizualizări

Handbalistele SC Mureșul cedează neașteptat pe teren propriu

Echipa feminină de handbal SC Mureșul Târgu-Mureș a pierdut pe teren propriu partida din cadrul etapei a III-a a Diviziei A, 23-24 (11-8) cu CS Dacia Mioveni. Cu un lot redus numeric, alcătuit din doar 9 jucătoare apte de joc, mai multe dintre obișnuitele titulare fiind accidentate, mureșencele au avut o misiune grea. Eșecul surprinzător din etapa trecută de la Arad, 23-26 cu Crișul Chișineu Criș, prevestea oarecum acest lucru. Echipa oaspete s-a arătat în schomb una modestă cel puțin până spre finalul jocului, când au constatat că se poate mai mult. Mureșencele au condus pe durata întregii partide, uneori chiar cu patru goluri și aveau posesia. Jocul a fost însă unul modest, cu multe greșeli individuale și faulturi repetate în atac din partea ambelor echipe. Mureșul a avut 3-1 în minutul 6 și 6-2 la jumătatea reprizei, dar argeșencele s-au apropiat la 8-7 în minutul 25. Finalul reprizei a aparținut mureșencelor, care au intrat la vestiare cu avantaj de 3 goluri.

Greșelile în lanț au „motivat” echipa oaspete

Startul părții a doua a fost neconvingător din partea formației gazdă și echipa din Mioveni a reușit să egaleze la 14, cu un gol înscris de portarul Dumitrache, care a văzut-o ieșită din poartă pe Andreea Petruneac. Adversarele au prins curaj, au luptat cu pentru fiecare balon, reușind să le anihileze pe principalele marcatoare ale gazdelor, Stângu și Bucin. Aceasta din urmă a reușit totuși să refacă diferența de la pauză, 18-15 la jumătatea reprizei. Au urmat alte minute cu greșeli de ambele părți, cu cinci minute în care nu s-a mai înscris. Argeșencele au reușit din nou să egaleze, la 20, în minutul 52, cu un nou gol al portarului, după care au preluat pentru prima dată conducerea. La 21-23 mai erau trei minute și înfrângerea părea inevitabilă după un nou atac ratat. Mureșul a mai avut totuși în ultimele minute șansa egalării, dar oaspetele s-au apărat aglomerat și au închis drumul spre poartă, reușind să obțină o victorie nesperată, după o partidă în care au preluat conducerea abia în minutul 54.

Marcatoare:

SC Mureșul: Stângu 11 goluri, Bucin 6, David 4 și Farcaș 2. Au mai jucat: Petruneac, Vereș, T. Rad, David.

CS Mioveni: Bojan 9, Cârstea 4, Văcariu 3, Țalu, Stăncescu, Dumitrache și Deaconu câte 2.