Fără emoții pentru fruntașele Ligii IV Sport
  • 212 Vizualizări

Fără emoții pentru fruntașele Ligii IV

Etapa a VIII-a a seriei Mureș din Liga IV de fotbal nu a adus schimbări importante în configurația clasamentului. Pe podium a avut loc totuși o „rocadă”, Mureșul Luduș reușind să profite de remiza dintre ocupantele locurilor 2-3, Medve To Mob Art Sovata și Gaz Metan Târgu-Mureș, care au încheiat 3-3 partida susținută la Sovata. Ludușenii au învins cu 4-0 la Nazna și au urcat pe locul secund, devansând cu un punct pe Gaz Metan Târgu-Mureș și la golaveraj pe Medve To Mob Art. În celelalte partide ale etapei nu s-au înregistrat surprize, excepție făcând doar victoria cu 4-0 a celor de la Atletic Târgu-Mureș la Acățari, echipă care a scos câte un punct în primele etape de la fruntașele clasamentului

Victorie la pas a liderului

Jocul din deschiderea a etapei a opus liderului MSE Târgu-Mureș formația Avântul Miheșu de Câmpie. Aceasta din urmă se afla la mijlocul clasamentului și nu putea emite pretenții în fața singurei echipe neînvinse. Jocul a fost unul fără istoric, în care gazdele au încheiat practic conturile încă din prima repriză, când conduceau cu 5-0, prin golurile reușite de Tamás Attila (min. 12), Rareș Ruja (18 și 45), Moldován Tamás (32) și Dudás Levente (34). La doar câteva minute după reluare Kanyaró Péter a dus scorul la 6-0 (53), după care a înscris și Cristian Iernuțan (60). Târgumureșenii s-au jucat în continuare și au ratat alte ocazii, dar nu mai conta rezultatul. Practic la prima fază periculoasă a oaspeților, în minutul 65 Alex Oprea a înscris golul „de onoare”, iar Alex Cotârlă a stabilit scorul final în minutul 87. MSE își consolidează poziția de lider, cu 6 puncte în fața următoarelor clasate, care au însă o partidă mai puțin.

Antrenorul Fehér Csaba a aliniat formația: Kristály Hunor (46 Aurel Strete) – Mihály Zoltán, Cătălin Silaghi, Paul Brai, Cristian Iernuțan (60 Pastor István), Hajdó Roland, Moldován Tamás, Rareș Ruja, Tamás Attila (56 Balázs Norbert), Kanyaró Péter (71 Ciula Csongor), Dudás Levente (74 Alex Cotârlă).