Etapă fără mari schimbări în Liga IV Sport
  • 241 Vizualizări

Etapă fără mari schimbări în Liga IV

Etapa a IX-a din seria Mureș a Ligii IV de fotbal s-a încheiat cu victoria pe linie a favoritelor, fără dispute între echipele aflate pe locurile fruntașe. Deși victoriile au revenit acestora, în unele partide rezultatele au fost surprinzător de strânse. O excepție a fost totuși rezultatul înregistrat la Miercurea Nirajului, unde ACS din localitate a cedat categoric în fața campioanei ediției trecute, Mureșul Ruși Munți, scor 1-8. Ocupanta locului 3, formația Medve To Mob Art Sovata s-a impus în schimb mai greu la Sărmașu, dar și-a croit dumul spre victorie în prima repriză, încheiat 3-0 în favoarea lor, primind un gol în partea a doua. Gaz Metan Daneș a rămas singura fără puncte, cedând la scor la Sângeorgiu de Mureș, 0-8 cu Atletic Târgu-Mureș, dar nici Mureșul Nazna nu a mai adăugat ceva la singurul punct obținut până în prezent. A cedat cu 0-2 pe teren propriu în fața celor de la Avântul Miheșu de Câmpie, singura care a reușit un salt de patru locuri în clasament.

Răsturnare neașteptată la Ungheni

O adevărată „aventură” a trăit în schimb liderul MSE 08 Târgu-Mureș la Ungheni. Gazdele de la Viitorul au deschis scorul în minutul 2 prin Cătălin Petra și au intrat la pauză cu două goluri avantaj, dar autorul a fost un adversar, Paul Brai, care a înscris în minutul 41 în poarta proprie. La reluare, golul de 3-0  reușit de Kádár Albert în minutul 53 voia să prevestească primul eșec al liderului. „Vișinii” au revenit însă spectaculos în mai puțin de un sfert de oră. Emil Deteșan a redus diferența în minutul 57, iar Rareș Ruja și-a readus echipa în joc în minutul 66. Victoria gazdelor părea totuși la îndemână, dar Deteșan a reușit dubla, egalând în minutul 90, iar Ciula Csongor a adus victoria liderului în minutele de prelungire.

Au jucat formațiile:

Viitorul: Teodor Costea– Marius Popa, László Norbert, Marius Anghelina (90+1 Vlad Drăghici), Cristian Chirilă, Paul Aldea, Darius Orban (77 Kakasi Gellért), Szántó Levente (46 Kádár Albert), Adrian Rus, Liviu Pop, Cătălin Petra.

MSE 08: Kristály Hunor – Răzvan Ardelean (40 Kádár Barna), Mihály Zoltán, Paul Brai, Ioan Popa (65 Pastor István), Cătălin Silaghi (46 Bucur Virgil), Moldován Tamás, Rareș Ruja, Kanyaró Péter (46 Ciula Csongor), Emil Deteșan (90+4 Dan Velichea), Tamás Attila.

Programul etapei a IX-a, sâmbătă, 21 octombrie, ora 11.00

Gaz Metan Târgu-Mureș     – Unirea Tricolor Târnăveni         7-0

Mureșul Luduș                     – Mureșul Cuci                               4-0

ASC Sărmașu                       – Medve To Mob Art Sovata        1-3

ACS Miercurea Nirajului    – Mureșul Rușii Munți                  1-8

Atletic Târgu-Mureș            – Gaz Metan Daneș                        8-0

Viitorul Ungheni                  – MSE Târgu-Mureș                      3-4

Mureșul Nazna                     – Avântul Miheșu de Câmpie       0-2