Frig, vânt, peripeții pentru fetele de la ASA, dar victorie ! FC Municipal
  • 161 Vizualizări

Frig, vânt, peripeții pentru fetele de la ASA, dar victorie !

În etapa a VI-a a Ligii I de fotbal feminin, ASA Târgu-Mureș a obținut duminică prima victorie pe teren propriu, 4-3 cu Fair Play București. După 1-2 cu CSȘ Târgoviște, 1-1 cu Universitatea Alexandria și Heniu Prundu Bârgăului, și acelea scoase în extremis, mureșencele au obținut victoria în fața unei echipe care nu și-a respectat numele clubului. A fost un meci tensionat, deși este foarte posibil să fi fost ultimul pentru mureșence, după declarația antrenorului Seches Carol, iar rezultatele ar urma să fie anulate. Acesta abia a putut alinia și de această dată un prim 11, cu Alisia Roca integralistă doar pentru a nu evolua în inferioritate, nerefăcută, înlocuitoare a Mădălinei Boroș, convocată la lotul României U19. Pe un vânt rece, mureșencele au început meciul practic de la 1-0, Ana Maria Gorea deschizând scorul în chiar primul minut, în urma unei acțiuni individuale. Până la pauză oaspetele au egalat la o eroare a defensivei. Se anunța o repriză secundă în care mingile trimise pe spațiul porții puteau aduce goluri, ambele echipe având în poartă jucătoare fără experiență și talie.

Erori de arbitraj, tensiuni și goluri de portar

Jocul din partea a doua a fost relativ echilibrat, iar erorile din apărare putând fi fatale în condițiile amintite. Prima au comis-o mureșencele și oaspetele au preluat conducerea. Pentru a încheia cel puțin neînvinse jocul, mureșencele au forțat egalarea, pe care au reușit-o cu un gol de-a dreptul hilar. Lucia Meleacă a aruncat în adâncime o minge în careu, care a trecut de întregul buchet de jucătoare și a poposit în poartă. Văzând că se poate, ASA a forțat și Gorea a reușit dubla cu un șut de la distanță: 3-2. Jocul se îndrepta spre o victorie nesperatată la un moment dat, dar soarta partidei depindea de defensive mai degrabă. Oaspetele au rămas în 10 după ce una dintre jucătoare a fost eliminată în urma unei faze în propriul careu. Roca a intervenit periculos în fața porții, s-a acordat fault în atac și avertisment mureșencei, după care direct roșu pentru una de la oaspete, care i-a adresat probabil injurii arbitrului. În ultimele minute, la un carambol în careul mureșencelor, acesta a dictat la semnalizarea asistentului penalty, deși jucătoarea care acuza accidentarea era cea care faultase. Bucureștencele au executat slab, dar s-au revanșat la doar câteva minute cu un gol înscris din lovitură liberă, la care portărița „erou” înainte cu puțin timp a primit un gol la care parcă invita mingea să intre în poartă. Barabasi Kinga a adus însă victoria cu un șut din interiorul careului și mureșencele obțin o victorie care le readuce pe podium, cu 8 puncte, dar departe de primele două clasate și mai departe de ceea ce ofereau în edițiile trecute. Urmează a se stabili dacă vor mai face deplasarea pentru următoarea etapă, la Real Craiova.