Home / Sport / Trei podiumuri pentru sportivii BDF la Cupa Armura

Trei podiumuri pentru sportivii BDF la Cupa Armura

Cea de-a IV-a ediție a Cupei ARMURA la kickbox disputată în Sala Sporturilor din Târgu Mureș s-a încheiat cu victoria clubului ieșean Scorpions. Astfel, clubul care l-a dat pe celebrul Cătălin Moroșanu, cu sportivi pregătiți de Mihai Constantin și Narcis Mânzat și-au adjudecat cele mai multe titluri individuale și a reeditat performanța de anul trecut câștigând și ediția din acest an. Locul secund a revenit clubului Profesional Fight Gym Bistrița (antrenor Ionel Burduhos), iar pe treapta a treia a podiumului a urcat Somo Kick-Boxing Timișoara (antrenor Somogyi Ludovic).

Laureații Cupei Armura din acest an, competiție organizată de brandul românesc de arte marțiale Armura și Gombos Martial Arts, în parteneriat cu Primăria Târgu-Mureș, Consiliul Județean Mureș, Direcția Județeana pentru Sport și Tineret Mureș și firma Herlitz România, au fost recompensați cu diplome, cupe, echipament Armura, iar cei mici au primit și rechizite Herlitz. De asemenea, toți participanții au intrat în posesia unor medalii personalizate Armura.

Cei 231 de sportivi de la 36 de cluburi din întreaga țară s-au întrecut timp de două zile de meciuri solicitante pe tatami și ringul amenajat la categorii de vârstă începând de la 5 ani până la seniori, la toate categoriile de greutate.

Dintre sportivii mureșeni s-a remarcat în mod deosebit luptătorul clubului Black Diamond Fight Târgu-Mureș Koncz Attila, care a câștigat la categoria seniorilor de sub 80 kilograme, în timp ce colegii săi de club, Bajko Balász și Csepán István s-au clasat pe a doua, respectiv a treia treaptă a podiumului, la -75, categoria 16-18 ani și -90 kilograme.

Rezultatele, pe categorii de vârstă și greutate:

5-6 ani: -25 kg: 1. Nickangelo Albu (Kudokai Sibiu) 2. Iacob Avram (Kickboxing Rodna), 3. David Cebuc (Alistar București)
8-10 ani: -25 kg: 1. Edwin Petrea (Absoluto Ploiești) 2. Bogdan Petrovan (ACS Kickbox Baia Mare) 3. Alexandru Micu (Scorpions Iași); -30 kg: 1. Octavian Alexa (Scorpions Iași) 2. Denis David (Scorpions Iași) 3. Octavian Bojin (Firekick Gherla); -35 kg: 1. Eduard Borcan (Scorpions Iași) 2. Andrei Iuga ( MMA Transilvania Cluj) 3. Ionuț Piron (Firekick Gherla); – 45 kg: 1. Rareș Andrei (Urban Warrior Brăila) 2. Cristian Stan (Profesional Fight Bistrița) 3. Dorel Mugurean (Minerul Rodna)

Citeste si:  Bölöni refuză rolul de „magician”

10-12 ani: fete, -40 kg: 1. Steliana Luca (Kickboxing Rodna) 2. Rosana Cotu (Minerul Rodna) 3. Melisa Bilal (Juniorii Tuzla); -50 kg: 1. Giulia Trifan (Profesional Fight Bistrița) 2. Kovacs Noemi (Kickboxing Rodna) 3. Antonia Vichland (ASO Deta); băieți, -30 kg: 1. Adrian Tăraboanță (Scorpions Iași) 2. Cosmin Olaru (Scorpions Hîrlău) 3. Daniel Rus (ASO Deta); -35 kg: 1. Mihai Ferestariu (Scorpions Hîrlău) 2. Andor Someșan (Firekick Gherla) 3. Ionuț Pavel (ASO Deta); -40 kg: 1. Valer Lăzăroaie (Kickboxing Rodna) 2. Narcis Vădana (Scorpions Hîrlău) 3. Darian Pricop (Salina Ocna Șugatag); -45 kg: 1. Narcis Nedelcu (Urban Warrior Brăila) 2. Sebastian Almășan (Pretorienii Deva) 3. Daniel Lemnaru (Urban Warrior Brăila); -50 kg: 1. Vali Andrieș (Scorpions Iași) 2. Silviu Slavoacă (Kickboxing Rodna)
12-14 ani: fete, -50 kg: 1. Lorena Iovana (ASO Deta) 2. Maria Irimia (ASO Deta) 3. Andreea Comandaru (Scorpions Iași); -55 kg: 1. Alexia Ilieș (ACS Kickbox Baia Mare) 2. Mădălina Zăvoi (Scorpions Iași) 3. Alesandra Boldiș (Minerul Rodna); băieți, -35 kg: 1. Adrian Nestor (Scorpions Hîrlău) 2. Kovacsinski Adam (Salina Ocna Șugatag); -40 kg: 1. Victor Dimitriu (Scorpions Iași) 2. Auraș Gheban (Scorpions Iași) 3. Sebastian Gherman (Scorpions Hîrlău); -45 kg: 1. Alexandru Dragoș (ASO Deta) 2. Edi Cotu (Minerul Rodna) 3. Teodor Porusniuc (Scorpions Hîrlău); -50 kg: 1. Sorin Drugu (Scorpions Iași) 2. Paul Frunză (Minerul Rodna); -55 kg: 1. Adrian Luca (Scorpions Iași) 2. Darius Kerekes (Firekick Gherla) 3. Mathe Richard (Superpro Sibiu); -60 kg: 1. Octav Sârbu (Scorpions Bârlad) 2. Alexandru Stan (Profesional Fight Bistrița) 3. Adrian Avram (Kickboxing Rodna)
14-16 ani: – 45 kg: 1. Ciprian Sofian (Somo Kick-Boxing Timișoara)  2. Alex Andrei (Respect Fight Cărpiniș) 3. Valentin Roșca (Pretorienii Deva); -55 kg: 1. Iulian Costache (Scorpions Iași) 2. Bogdan Florișan (Ex-Stream Gura Humorului) 3. Raul Boroș (Profesional Fight Bistrița); -60 kg: 1. Sebastian Roșu (Scorpions Iași) 2. Andi Atanasiu (Scorpions Târgu Neamț) 3. Paul Cornea (Tengu Cluj); -65 kg: 1. Marko Ducinschi (Scorpions Iași) 2. Erik Stambaciu (Scorpions Hîrlău); -75 kg: 1. Vlad Vrânceanu (Juniorii Tuzla) 2. Leone Tosi (Urban Warrior Brăila) 3. Marian Moga (Uli Kickboxing); -80 kg: 1. Ștefan Prisecaru (Scorpions Iași) 2. Alexandru Amariței (Scorpions Hîrlău) 3. Yanis Ciulin (Scorpions Iași)
16-18 ani: fete, – 60 kg: 1. Andreea Cebuc (Alistar București) 2. Maria Nedelcu (Gladyator’s Deva); băieți, – 50 kg: 1. Bogdan Bâtă (Scorpions Iași) 2. Alexandru Hereș (ACS Kickbox Baia Mare) 3. Georgian Marian (Absoluto Ploiești); – 55 kg: 1. Ciprian Crasnic (Pretorienii Deva) 2. Vlad Manolache (Scorpions Bârlad) 3. Andrei Bogoș (Scorpions Iași); – 60 kg: 1. George Aluaș (MMA Transilvania Cluj) 2. Daniel Muțiu (Somo Kick-Boxing Timișoara) 3. Neculai Bosnea (KO Gym Bacău); -65 kg: 1. Emilian Mocanu (Somo Kick-Boxing) 2. David Scurtu (Profesional Fight Bistrița) 3. Adonis Silaghi (Uli Kickboxing); – 70 kg: 1. Georgian Boboc (Tsunami București) 2. Alex Scurtu (Profesional Fight Bistrița) 3. Marian Bălan (Scorpions Hîrlău); – 75 kg: 1. Ionuț Mardar (Urban Warrior Brăila) 2. Bajko Balasz (Black Diamond Fight Târgu-Mureș) 3. Alexandru Vesa (Pretorienii Deva); -80 kg: 1. Sebastian Lutaniuc (Profesional Fight Bistrița) 2. Richard Florea (Scorpions Iași) 3. Paul Bradatan (Ex-Stream Gura Humorului); -85 kg: 1. Alexandru Stângă (Scorpions Tîrgu Neamț) 2. Robert Bonciu ( Scorpions Bârlad) 3. Dragoș Guzga (Scorpions Iași)
Seniori: fete, – 60 kg: 1. Alexandra Tulumb (Juniorii Tuzla) 2. Betina Tureac (Shin-Do Brașov); băieți, – 60 kg: 1. George Strugari (MMA Transilvania Cluj) 2. Paul Tătar (Gladiators Baia Mare) 3. Codruț Lăcătuș (Profesional Fight Bistrița); – 65 kg: 1. Vlad Morariu (Scorpions Iași) 2. Sorin Galea (Somo Kick-Boxing) 3. Daniel Loghin (Scorpions Hîrlău); – 70 kg: 1. Bogdan Nuț 2. Andrei Verde (ambii de la Tengu Cluj) 3. Andrei Mocănașu (Scorpions Bârlad); -75 kg: 1. Andrei Șumfelean (Profesional Fight Bistrița) 2. Constantin Bondar  3. Alexandru Muscan (ambii de la Gladiators Baia Mare); – 80 kg: 1. Koncz Attila (Black Diamond Fight Târgu-Mureș) 2. Vasile Amariței (Scorpions Hîrlău) 3. Marius Ursache (Scorpions Iași); – 85 kg: 1. Sergiu Buzatu (Somo Kick-Boxing) 2. Gabriel Sturzu (Scorpions Iași) 3. Adrian Vodă (Superpro Sibiu); – 90 kg: 1. Bogdan Sava (Scorpions Bârlad) 2. Varga Victor (Cobra Sfântu Gheorghe ) 3. Csepan Istvan (Black Diamond Fight Târgu-Mureș); -95 kg: 1. Alexandru Fechete (Tengu Cluj) 2. Mircea Mihai (Superpro Sibiu); +95 kg: 1. Radu Gojda (Salina Ocna Șugatag) 2. Radu Cenan (MMA Transilvania Cluj) 3. Marian Iura (Salina Ocna Șugatag)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regulile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

La o poveste cu Andrei Enyedi, despre fotbal și iar fotbal

Fotbalul are poveștile sale frumoase, multe din ele fiind asimilate mai degrabă trecutului decât prezentului, …