ASA ia trei puncte la „Bătrâna Doamnă” FC Municipal
  • 234 Vizualizări

ASA ia trei puncte la „Bătrâna Doamnă”

În etapa a XVII-a a Ligii II de fotbal ASA Târgu-Mureș a învins în deplasare formația UTA Arad cu scorul de 2-1. Pentru mureșeni au înscris fundașii Candrea și Băjan, în minutele 38, respectiv 72, în timp ce pentru gazde Cârstocea a redus diferența în cel de-al patrulea minut al prelungirilor. După două înfrângeri consecutive fără gol înscris, ASA reușește să obțină două victorii, în ambele primind gol. Abia scăpată de grija falimentului, ASA a profitat de tulburările clubului arădean, unde câțiva jucători abia s-au despărțit de echipă sau au fost trimiși la echipa secundă. După minute în care gazdele au avut mai multe ocazi la poarta lui Moga, cu câteva zvâcniri ale mureșenilor, în minutul 38 aceștia deschid scorul prin căpitanul Candrea, care reia din 6 metri mingea trimisă din lovitură liberă de Stoica și deviată de Licu. Descumpănită, formația arădeană nu mai reușește să lege jocul și intră la vestiare în dezavantaj.

Și a doua lovitură dată de un fundaș

La reluare o acțiune a lui Petra prevestea reușita mureșenilor, dar două acțiune ale atacantului este blocată în 6 metri de portarul gazdelor. După ce Moga salvează cu un reflex șutul lui Cârstocea, roș-albaștri reușesc să-și dubleze avantajul la un contraatac purtat Panait și finalizat de Băjan. Petra are șansa de a închide jocul în minutul 78, dar șutul este respins de poartrul lituanian al arădanilor, iar cel trimis de Stoica la pasa aceluiași Petra în minutul 82 trece peste poartă. UTA are și ea șansa să revină în joc, dar șuturile nu au precizie, iar când au fost cadrate Moga s-a opus, cum a fost cel trimis spre vinclu de Boakai. În ultimele minute oaspeții au ținut de rezultat, efectuând cele trei schimbări pentru trecerea timpului. Cu toate acestea, gazdele reușesc să înscrie în urma unei lovituri libere din afara careului trimisă plasat de Cârstocea, dar era deja prea târziu pentru a mai forța cel puțin egalarea. Era ultima fază a partidei și ASA obține încă trei puncte și cu două etape înainte de încheierea turului urcă pe locul 5, la 7 puncte de locul de baraj. Mureșenii vor încheia prima parte a campionatului cu un joc pe teren propriu cu Pandurii Târgu Jiu, după care se deplasează la Timișoara, unde va întâlni ASU Poli.

Au evoluat formațiile

UTA: Svedkauskas – Adili, Al. Manea, Scutaru, Burlă, Păcurar (69 Boakai), Cârstocea, I. Tănase (75 Jorza), Hlistei, Prună (56 Stahl), Curtuiuş
ASA: Moga – Băjan, Candrea, Kilyen, Mendy, P. Iacob, Petriş, Al. Stoica (87 Iliescu), Licu (90 Tornyai), D. Panait (90+2 Cârlejan), Petra