Patru medalii pentru judoka din Voiniceni în Bulgaria Sport
  • 189 Vizualizări

Patru medalii pentru judoka din Voiniceni în Bulgaria

Lotul de judoka a Clubului Sportiv Samuraii Frorii de Cireș Voiniceni s-a întors cu patru medalii de la a III-a ediție a celui mai puternic turneu de judo din Bulgaria, Cupa Ilinden. La startul competiției s-au aflat peste 800 de sportivi, de la 72 de cluburi din 20 de țări europene. Delegația clubului condus de Laurențiu Gliga, compusă din 5 sportivi și 2 antrenori a avut o evoluție bună, răsplătită cu 4 medalii, dintre care două de aur, una de argint și una de bronz. Raluca Moldovan și-a câștigat cele trei meciuri susținute la categoria ei într-o manieră categorică, fără să ofere adversarelor posibilitatea să puncteze, obținând astfel un binemeritat loc 1. Același parcurs l-a avut și Ana Gliga, obținând și ea medalia de aur la categoria ei de vârstă. Ariana Moldovan a obtinut medalia de argint, după ce, în semifinală a avut o evoluție extraordinară, dar a pierdut surprinzător finala, doar din cauza lipsei de concentrare. Medalia de bronz a fost cucerită de Eduard Roman, care după 3 meciuri grele în care a dat dovadă de ambiție și determinare, a cedat în semifinale. Un rezultat bun a reușit și Paul Nicula, care s-a clasat pe locul 5, după ce obținuse trei frumoase victorii în grupă, dar a suferit și două înfrângeri, venite în urma unor greșeli personale, pe care Laurențiu Gliga speră să le remedieze împreună cu elevul său în viitorul apropiat. „Ca o concluzie, pot spune că sunt mulțumit de evoluția sportivilor noștri, știm că mai avem mult de muncit, atât cei care și-au câștigat detașat categoriile, cât și cu cei care au pierdut meciuri. Ținem să mulțumim organizatorilor Daniel Dinev, Denislav Zlatanov pentru concursul reușit, dar și lui Daniela Mandalieva și familiei George și Gabriela Mureșan pentru călduroasa găzduire oferită”, a declarat președintele clubului mureșean Laurențiu Gliga.