Victorii în liga III Iernut
  • 185 Vizualizări

Victorii în liga III

În ultima etapă a turului Ligii III de fotbal ambele echipe mureșene din seria V au obținut victorii. Aflată în subsolul clasamentului, CS Iernut a reușit a doua victorie din acest campionat în deplasarea de la Mediaș, 3-1 cu echipa secundă a celor de la Gaz Metan. Gazdele au condus la pauză după golul lui Fabian Lokaj din minutul 6, dar „tripla” lui Răzvan Stoica din minutele 54, 62 și 71 a întors rezultatul și iernuțenii au obținut trei puncte, totalul fiind de 10 puncte, cu care ocupă locul 12. Pe stadionul din Reghin, Avântul a învins cu 5-1 ultima clasată, Viitorul Ghimbav. Bogdan Stavilă a punctat în minutele 15 și 28, iar Florin Truţa a stabilit scorul primei reprize în minutul 32, după ce Foiciuc egalase în minutul 26. În partea a doua au mai înscris Adrian Luca (min. 75) și Adrian Murar, în minutul 82, din penalty. Cu 22 de puncte, Avântul ocupă locul 7.