Home / FC Municipal / Final rușinos pentru ASA, umilită din nou

Final rușinos pentru ASA, umilită din nou

După ce au pierdut în prima etapă a returului Ligii II de fotbal, 0-5 în partida cu ultima clasată la acea oră, Știința Miroslava, ASA Târgu-Mureș a cedat pe teren propriu și jocul cu noua „lanternă roșie”, Foresta Suceava, scor 2-5. Dacă în turul campionatului mureșenii obțineau cea mai categorică victorie, 6-0 în fața unei echipe improvizate, cu juniori împrumutați de la clubul din Suceava, acum rolurile s-au inversat. ASA a aliniat o echipă fără principalii jucători, cei care au evoluat pe parcursul campionatului. Pe lângă numeroasele absențe din lot, antrenorul Marius Popescu a avut pe bancă rezervele: Negruşa- Birtalan, Circa, Kelemen, Iuşan, Micloş, R. Neag, fără jocuri în acest eșalon.

Roluri inversate, cu gazdele umilite

Sucevenii și-au luat astfel revanșa în fața unei echipe pentru care acesta poate fi ultimul meci. Au deschis scorul deja din minutul 7 prin Robert Bosînceanu, cu un șut de la 16 metri. Sârbu a egalat în minutul 28 și a mai înscris o dată în partea a doua, dar oaspeții au intrat cu avantaj la vestiare, după ce Renquin a punctat în minutul 38. Tot el și-a desprins echipa la două goluri în minutul 53. Același Sârbu a redus diferența în minutul 73 și mureșenii păreau că pot reveni. Nu a fost așa, cei care au mai înscris de două ori au fost tot sucevenii, care au punctat de două ori în minutele 75 și 77, mai întâi cu un gol de…poveste, cu Marius Matei căzut la pământ, după care Renquin a reușit tripla. În ultimele 20 de minute modificări s-au mai efectuat doar în componența echipelor. Sucevenii pentru a-și apăra cele 3 puncte, în timp ce la mureșeni au intrat să aibă și ei prezențe, Kelemen, Iuşan și Micloş.

ASA încheie anul în genunchi, își dezamăgește puținii suporteri care au mai crezut în reviriment, dar continuarea competiției este compromisă probabil definitiv. Cele 31 de puncte îi menține în prima jumătate a clasamentului, pe locul 8, la 4 de următoarea poziție

Primul 11 aliniat de mureșeni la acest ultim joc a fost: Moga – Tornyai, P. Iacob, Kilyen, Băjan, Petriş, Iliescu, Onul, Chirlejan, Al. Stoica, C. Sîrbu
Foresta a început partida cu următorii: Began – O. Onofraş, Diallo, Pappoe, Boumina, Vl. Stănescu, Acolatse, Secrier, Renquin, Rob. Bosînceanu, M. Matei