Schlier Zsuzsa, stângace doar la propriu Sport
  • 211 Vizualizări

Schlier Zsuzsa, stângace doar la propriu

În urma întocmirii clasamentului de sfârșit de an întocmit de  Federația Română de Scrimă, la spadă feminin, categoria junioare, sportiva de la Clubul Sportiv Școlar Târgu-Mureș Schlier Zsuzsa ocupă locul secund, cu un total de 93,5 puncte. Mureșeanca a ocupat locuri fruntașe în mai multe competiții importante pe parcursul anului, atât la individual, cât și cu echipa României. Sportiva antrenată de Szabo Zoltán mânuiește spada cu mâna stângă, deci este stângace, doar la propriu. A primit premiul „Cel mai bun junior al anului” la Gala Sportului Mureșean, este campioană națională, a ocupat locul IV la Europene, locul VI la Campionatul Mondial și a participat recent alături de alte cinci spadasine din România la etapa de Cupă Mondială pentru juniori, din Luxemburg, unde a ocupat locul 15 în proba individuală. Pe prima poziție în clasamentul întocmit de federație s-a clasat Alexandra Predescu, de la Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” București, cu 127 puncte, clasată pe locul 10 în competiția din Luxemburg, iar pe treapta a treia a podiumul se află spadasina de la CSM Oradea Bianca Benea, cu 92 puncte.