Voleibalistele continuă seria „de foc” CSU Medicina CSŞ
  • 112 Vizualizări

Voleibalistele continuă seria „de foc”

Echipa feminină de volei CSU Medficina CSȘ Târgu-Mureș va susține sâmbătă, 27 ianuarie, de la ora 18.00, partida de pe teren propriu cu CSM Târgoviște, în cadrul etapei a XIII-a a Divziei A1, a patra din retur. Mureșencele au obținut doar două victorii în această ediție a campionatului și ocupă locul 8 în clasament, devansând doar formațiile Penicilina Iași și U NTT Data Cluj-Napoca, aflate la unul, respectiv două puncte în urma lor. CSU Medicina a cedat însă ambele partide cu ieșencele și sunt șanse mari ca în curând să mai coboare în clasament. Ținând cont de rezultatele din această ediție și loturi, o victorie în fața dâmbovițencelor este puțin probabilă, oaspetele de sâmbătă ocupând treapta a treia a podiumului, dar cu băcăuancele de la Știința la doar două puncte în urma lor și cu un joc restanță cu ultima clasată.

Fără victorie de aproape patru ani

În partida din tur „medicinistele” au cedat cu 3-1, cu setul trei câștigat la limită, 25-23, dar cu celelalte pierdute clar, la 16, 13 și 12. Fără victorie în fața echipei din Târgoviște din ediția 2013-2014, oaspetele sunt și de această dată favorite. În acea ediție mureșencele au obținut cea mai bună clasare din istoria clubului, disputarea unei semifinale de campionat în urma unui duel cu nou promovata la acea dată CSM Târgoviște. Calificarea în semifinale a avut însă nevoie de un joc decisiv, câștigat în sala din Târgu-Mureș cu 3-0 în luna martie a anului 2014, după o primă victorie cu 3-1 pe teren propriu și o înfrângere cu 3-1 în deplasare. De la acele întâlniri mureșencele rareori au mai reușit să ia câte un set. Ultima partidă disputată la Târgu-Mureș, în luna februarie a anului trecut s-a încheiat cu victoria oaspetelor în trei seturi, câștigate la 18, 20 și din nou 20.