Pas important spre Final Four al popicarelor Slider
  • 203 Vizualizări

Pas important spre Final Four al popicarelor

În partida tur a „sfertrilor” Ligii Camionilor la popice feminine, Electromureș Romgaz Târgu-Mureș a obținut o foarte valoroasă victorie în deplasare, în Austria, 6-2 cu formația BBSV Viena. Echipa condusă în Austria de antrenorii Orosz István şi Seres Jozsef și vicepreşedinta clubului Antal Matilda a făcut astfel un pas uriaş către careul de aşi al competiţiei. Deși rezultatul întâlnirii a fost unul foarte echilibrat, cu un total superior cu doar 32 de popice doborâte mai mult și egalitate la manșele câștigate, șansele mureșencelor sunt foarte mari pentru jocul retur programat în 17 februarie. Rezultatele întâlnirii au fost 2-6 la puncte de meci, 12-12 la manșe câștigate și 3259-3291 la numărul total al popicelor doborâte. Popicarele mureșene vor avea așadar pentru calificarea în semifinale nevoie de 3 puncte de echipă, adică victoria direct a trei dintre jucătoare, sau chiar și cu mai puțin, în cazul în care își depășesc adversarele la numărul total de „beșe”, care adduce 2 puncte.

Cele patru puncte ale echipei mureșene au fost obținute de către Duka Tilda ( cu 3 manşe și 559 p.d.), Alexandrina Bornert (3-525 p.d.), Méhész Anita (2-580 p.d.) și Alina Suciu (3-571 p.d.). Deși nu au adus punct echipei, au contribuit la totalul echipei aducător de 2 puncte și Doina Baciu (1 manșă și 535 p.d.) și Gyéresi Anna (521 p.d.).

Soarta învingătoarei era însă decisă după primele două schimburi, când mureșencele aveau patru puncte și câștigaseră 11 din cele 16 manșe.

Punctele gazdelor au fost reuşite în ultimul schimb, de lansatoarele Sabrina Kaufmann-548 p.d. (4 manșe 1) şi Nicole Plamenig-552 p.d. (3 manșe).

Se conturează adversarele în lupta pentru medalii

În partidele tur din celelalte trei sferturi care vor decide în 17 februarie calificatele la turneul final care va avea loc la Bamberg, în Germania, în 31 martie şi 1 aprilie, sau înregistrat rezultatele: SKC Victoria 1947 Bamberg (Germania)-KK Triglav Kranj (Slovenia ) 7-1 la puncte de echipă (16-8 la puncte de set/manşe câştigate; 3604 p.d.-3334 p.d.); KK Slovan Rosice (Cehia)-SK Zeleziarne Podbrezova (Slovacia) 6-2 (14-10; 3346 p.d.-3258 p.d.). Rakoshegyi Vasutas SE (Ungaria)-Kegljaski Klub Celje (Slovenia) 3-5 (15-9; 3313 p.d.-3364 p.d.). De remarcat, la echipa din Germania, românca Ioana Antal (ex-Văidăhăzan), fostă componentă a echipei mureșene, a reuşit să doboare 611 popice şi cu 3-1 la manşe şi-a învins adversara directă.