Foștii campioni amână plasarea lanternei roșii Sport
  • 139 Vizualizări

Foștii campioni amână plasarea lanternei roșii

Aflați în luptă pentru evitarea ultimei poziții în Liga I de futsal, Cityus Târgu-Mureș a ratat în etapa a XV-a acest obiectiv. Mureșenii au pierdut în ultima partidă a acestei runde întâlnirea disputată pe teren propriu cu CSM Politehnica Iași cu 4-9. Soarta întâlnirii a fost decisă practic încă din prima repriză, când oaspeții s-au desprins la cinci goluri, 1-6 la pauză. Astfel, cu trei etape înaintea încheierii sezonului, fosta campioană rămâne cu –(minus) 2 puncte, în urma celor de la Spicom Sfântu Gheorghe, care nu au obținut niciun punct, dar mureșenii au de recuperat și handicapul a două penalizări de câte 4 puncte. Aceste penalizări au venit în urma întârzierii plății baremului de arbitraj la două partide disputate pe teren propriu. Criza financiară a fost dealtfel și cauza decăderii celei mai titrate echipe de futsal din România, majoritatea jucătorilor părăsind echipa mureșeană din acest motiv. Meciul „cheie” pentru plasarea „lanternei roșii” va avea loc în etapa viitoare, pe terenul echipei covăsnene.