Home / Sport / Liderul din Liga 4 mai trece un hop

Liderul din Liga 4 mai trece un hop

După ce în prima etapă din returul Ligii IV de fotbal, seria Mureș, liderul MSE 08 Târgu-Mureș a întâlnit a doua clasată, ACS Sovata câștigând cu 7-1 și după ce a doua rundă a fost amânată din cauza condițiilor meteo, în a treia etapă din acest an târgumureșenii au întâlnit pe teren propriu din nou a doua clasată, Mureșul Rușii Munți de această dată. Partida dintre lider și campioana en-titre a fost mult mai echilibrată decât prima partidă. Aflată la doar patru puncte distanță, echipa oaspete „și-a vândut scump pielea”, cedând la limită, scor 1-0. Prima repriză a fost una lipsită de ocazii importante, cu câte o șansă de a înscrie pentru fiecare, spre finalul reprizei. Ambele echipe au jucat prudent, închizând bine în fața propriei porți, fără ca vreuna să poată găsi breșă în defensiva adversarei. MSE a avut o primă ocazie spre finalul reprizei, dar șutul din interiorul careului a trecut puțin lângă, după care echipa din Rușii Munți a trecut pe lângă deschiderea scorului, dar portarul liderului a salvat, respingând în corner mingea care se îndrepta spre vinclu. „Vișinii” au reușit să înscrie în partea a doua golul victoriei și s-a distanțat la 7 puncte față de una dintre rivale. Acest rezultat a dus din nou la schimbarea echipei de pe locul secund. Pe această poziție a urcat acum ACS Sovata, care se menține la 6 puncte în spate după ce a obținut în etapa XVIII-a victoria cu 3-1 la Mureșul Cuci. Liderul mai câștigă așadar un duel important, dar în etapele viitoare vor avea alte jocuri care se anunță dificile, urmând să întâlnească echipe care s-au aflat mereu pe locuri fruntașe în ultimele ediții. Un alt derby în această rundă a avut loc la Ungheni, unde Mureșul Luduș a învins greu în fața Viitorului, scor 2-1. Surpriza etapei s-a înregistrat la Daneș, unde ultima clasată, Gaz Metan din localitate a învins cu 4-3 formația ACS Miercurea Nirajului, iar scorul etapei l-a reușit Atletic Târgu-Mureș 5-0 cu ASC Sămașu.

În clasament nu au avut loc multe modificări, doar în două cazuri câte două echipe au făcut schimb de locuri. Etapa viitoare va avea loc în 14 aprilie, cu câteva jocuri ce se anunță atractive.