Noi surprize în „optimile” Cupei României la fotbal Sport
  • 268 Vizualizări

Noi surprize în „optimile” Cupei României la fotbal

Faza „optimilor”, disputată la mijlocul săptămânii, Cupei României la fotbal a adus eliminarea altor două echipe din Liga IV, cea care este „elita” fotbalului patronat de AJF Mureș. Miza este doar aceea că echipa câștigătoare va reprezenta județul Mureș în prima etapă a fazei naționale din ediția 2018-2019 a competiției. Din diverse motive, în special financiare, multe echipe nu acordă importanță acestei întreceri. Astfel, deși aflată pe loc fruntaș în Liga IV, ACS Sovata a fost eliminată la Jabenița de Viitorul din localitate ocupă locul 2 în seria Nord din Liga V și a învins cu 2-1. O altă echipă din Liga IV eliminată a fost Mureșul Nazna, care a cedat cu 2-0 la Pescarii Sântana de Mureș. Mai cu emoții, celelalte echipe ale „elitei” au obținut calificarea în „sferturi”. ASC Sărmașu a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de Real Valea Largă: 7-5, după 2-2 la finalul meciului. Candidata la titlul de campioană MSE 08 Târgu-Mureș a avut nevoie și ea de prelungiri cu Farel Roteni, dar s-a impus cu 5-1, după ce au fost conduși cu 1-0 la pauză și au încheiat la egalitate după 90 minute. La scor a învins Mureșul Luduș, 7-1 la Forța Sânpaul. Mureșul Rușii Munți a trecut fără emoții de Viitorul Aluniș, scor 4-1, iar Unirea Tricolor Târnăveni a învins cu 3-1 la Viitorul Deleni. Partida Steaua Cornești-Pro Tineret Sighișoara nu s-a disputat.