În sala de sport a Școlii Gimnaziale „Benedek Elek” din comuna Livezeni s-a disputat la sfârșitul săptămânii trecute cea de-a III-a ediției a Cupei Târgu-Mureș la badminton. Întrecerile celor peste 100 de sportivi participanți, veniți din București, Timișoara, Iași, Brașov, Baia Mare, Onești, Bacău, Deva, Petroșani, Cluj Napopca, dar și din străinătate, din Ungaria, Suedia, Danemarca, Maroc, Franța, China, Vietnam, sau SUA, au fost deosebit de spectaculoase, așa cum este dealtfel acest sport. Competiția s-a disputat pe patru categorii, trei valorice și una de vârstă, în probele individuale masculine, feminine, dublu masculin și feminin, precum și dublu mixt.
În sportul înrudit cu tenisul de câmp sau cel de masă, unde spritul de fair play se află la loc de cinste, partidele nu au avut nevoie de arbitri, deși rezultatele se centralizează și contează într-un clasament întocmit în urma turneelor cuprinse în programul federației de specialitate. Radu Popeanu, directorul de concurs al competiției, membru al clubului ACS Badminton Târgu-Mureș, a fost foarte solicitat, la fel ca și Erdeli József, președintele clubului clubului. Primul, pe lângă evoluția ca sportiv participant, s-a aflat la „pupitru” aproape permanent, cu racordurile rachetelor participanților care nu s-au asigurat cu rachete de rezervă și corzile celor cu care s-au prezentat au cedat.
După trei zile de întreceri, competiția s-a încheiat în același spirit de fair play deplin, câștigătorii fiind răsplătiți cu medalii, cupe, diplome și echipamente sportive oferite de către sponsori.
Câștigătorii, pe categorii:
Masculin
Liga A
- Yassine El Mernissi (Maroc)
- Li Xin (China)
3-4. Vicent Antoniu Dusnoki (CSM Timișoara)
3-4. Sipos Vasile Augustin (Badminton Tg.Mureș)
Liga B
- Nguyen Thai Thanh (Vietnam)
- Alexandru Vlad Benciu (Supersport Baia Mare)
3-4. Sarosi Attila (Badminton Tg.Mureș)
3-4. Bross Thomas (WePlay Brașov)
- Marius Păduraru (Preventis Iași)
- Dávid Kiss-Istók (WePlay Brașov)
3-4. Andrei Dragoș (Badminton Cluj)
3-4. Othmane Zouaoui (Franța)
- Bross Thomas (WePlay Brașov)
- Paul Cojocaru (Badminton Club Deva)
3-4. Kádár Balázs (Ungaria)
3-4. Andrei Stângă (Aztek București)
Feminin Liga B
- Macarei Medeea (CSM Timișoara)
- Ioana Georgiana Biciin (Preventis Iași)
- Briana Sălăgean (Badminton Tg.Mureș)
- Andra Ciurea (WePlay Brașov)
- Flavia Elena Maticu (Supersport Baia Mare)
- Paula Pop (Supersport Baia Mare)
3-4. Anett Csorja (Badminton Tg.Mureș)
3-4. Floarea Deea (Armada Sud București)
Dublu masculin A
- Mugur Barbu–Yassine El Mernissi (Iași-Maroc)
- Daniel Iancu Bădău-Radu Popeanu (Badminton Tg.Mureș)
3-4. Rotuna Dan–Valentin Maier (CSM Timișoara)
3-4. Sarosi Attila–Vicent Antoniu Dusnoki (Tg.Mureș-Timișoara)
Dublu masculin B
- Adrian Dărăbanț-Sîrbu Gabriel (Cluj-Brașov)
- Turicianu Cristian Silviu-Nguyen Thai Thanh (Iași-Vietnam)
3-4. Zoltan Fekete Schmidt–Horia Rusu (Baia Mare)
3-4. Emil Baricz–Raul Rusu (Cluj-Napoca)
Dublu masculin C
- Zsolt Pall-Codrin Slavu (Badminton Tg.Mureș)
- Egeto Andras–Adrian Giurgiu (Tg Mureș-Deva)
3-4. Călin Artimescu–Andras Szabo (Badminton Tg.Mureș)
3-4. David Cseterki–Augustin Radu Sibianu (Ungaria-Baia Mare)
Dublu masculin +35
- Doru Ilie–Radu Popeanu (Badminton Tg.Mureș)
- Chiribau Cosmin-Sorin Modorcea (Bacău-Iași)
3-4. Gábor Ádám-Cristian Dragoș (Cluj-Napoca)
3-4. Octavian Chiriac-Andrei Stângă (Bacău-Aztek București)
Dublu Feminin A
- Maria Gorea–Ioana Monica Matei (Badminton Tg.Mureș)
- Cristina Aliman–Catrinel Maria Cîrlan (București-Danemarca)
- Octavia Dorina Iftime–Andreea Kovacs (CSM Timișoara)
- Turicianu Ștefana Cristina–Macarei Medeea
Dublu Feminin B
- Ionescu Lelia–Erika Viorica Pircsi (Timișoara-Baia Mare)
- Andra Ciurea–Octavia Dorina Iftime (Brașov-Timișoara)
3-4. Ingrid Kreiter-Briana Sălăgean (Badminton Tg.Mureș)
3-4. Flavia Elena Maticu–Corina Roman (Baia Mare)
Dublu Feminin C
- Flavia Elena Maticu–Paula Pop (Baia Mare)
- Anett Csorja-Maria Ghenoiu (Badminton Tg.Mureș)
3-4. Andreea Baricz–Cristina Ovanesov (Cluj-Armada Sud București)
3-4. Iulia Ana Stegaru-Teona Cristina Varlan (Brașov-Aztek București)
Dublu mixt A
- Yassine El Mernissi-Macarei Medeea (Maroc-Timișoara)
- Li Xin–Cristina Aliman (China-Valahia București)
3-4. Valentin Maier–Andreea Kovacs (CSM Timișoara)
3-4. Vicent Antoniu Dusnoki-Estera Emanuela Anghelescu (Tim.-Valahia)
Dublu mixt B
- Rotuna Dan–Andreea Kovacs (CSM Timișoara)
- Nguyen Thai Thanh–Turicianu Ștefana Cristina (Vietnam-Iași)
3-4. Liviu Zuzeac–Oana Terbea (CSM Timișoara)
3-4. Eduard Ioan Tolescu-Ionescu Lelia (Cluj-Timișoara)
Dublu mixt C
- Zsolt Pall–Anett Csorja (Badminton Tg.Mureș)
- Andrei Dragoș-Ingrid Kreiter (Badminton Cluj-Tg.Mureș)
3-4. Emil Baricz–Andreea Baricz (Badminton Cluj)
3-4. Dobrei Marius Vasile–Carmen Butaru (Deva)