Doi mureșeni pe primele locuri la „Bike N’Roses” Sport
  • 149 Vizualizări

Doi mureșeni pe primele locuri la „Bike N’Roses”

Pe un traseu cu startul în centrul Târgu-Mureșului, continuat pe străzile Bolyai și Ștefan cel Mare, Bulevardul 1 Decembrie 1918 și  cu întoarcere în Piața Trandafirilor, duminică s-a desfășurat competiția „Bike N’Roses”. Întrecerea a constituit o etapă contând pentru circuitul de șosea „Road Grand Tour” și s-a desfășurat pe un circuit care a cuprins 25 de tururi, pe o distanță totală de 67,5 kilometri. La start s-au aliniat în jur de 100 de cicliști profesioniști și amatori din întreaga țară, fiind organizată de către fostul multiplu campion național Alexandru Ciocan, cu sprijinul Primăriei Târgu-Mureș. Întrecerea s-a desfășurat la trei categorii: Open Masculin Experţi, Masculin Amatori, Open Feminin Experţi şi Amatori. Câștigătorul categoriei Open a fost târgumureșeanul Madaras Attila, care a fost urmat la doar 1,20 secunde de un alt ciclist din Târgu-Mureș, Terebesi István, iar al treilea a sosit ploieșteanul Marian Frunză, la 3 minute și 22 secunde de învingător. În întrecerea fetelor s-a impus bucureșteanca Estera Ana Maria Coteață.