Share

Home / Cultură / Programul Festivalului Sighișoara Medievală

Programul Festivalului Sighișoara Medievală

Festivalul Sighișoara Medievală debutează vineri, 27 iulie, cu parada de deschidere. Parada va începe la ora 16.30 și se va încheia la ora 18.

Programul din acest an poate fi consultat mai jos sau îl puteți descărca dând click pe PROGRAM FESTIVAL SIGHISOARA MEDIEVALA 2018

PROGRAM FESTIVAL SIGHISOARA MEDIEVALA 2018

Maeștrii de Ceremonie :
Gabriel APOSTOL
Cosmin ȘOFRON

Vornic toboșar:
Dorin STANCIU

VINERI 27.07.2018

Centrul Municipiului – Cetatea Medievala

16:30 – 18:00   PARADA DE DESCHIDERE

Piața Mare a Cetății

16:00–16:30     Vernisaj Expoziție Itinerantă de Fotografie – COMORILE ROMÂNIEI – ILIE TUDOREL

18:00–18:45  Concert de muzică medievală  CAPELLA ALL’ANTICO – Polonia

18:50–19:35  Concert de muzică medievală și renascentistă HUNIADI CANTORES – Hunedoara

19:40–20:25 Concert de muzică medieval și tradițională TRUVERII – “De drag de domnițe

20:30–21:15 Concert de muzică medievală
CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara

21:20 – 22:10 Concert de muzică medieval și tradițională BORDO SARKANY – Ungaria

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului

14:30-20:30 Activități de tabără

15:30-16:00 Jonglerii cu steaguri

ARTGOTICA – Sibiu

18:15-18:50 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

19:00-19:35 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov

19:45-20:20 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș

20:30-21:05 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș

Tabăra Comedianților – Piata Rățuștelor

12:30–13:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Dansuri Istorice

15:00–15:30 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Jocuri teatrale

15:30–16:00 Atelier deschis
TRUVERIIMuzica trubadurilor

18:10-19:00 Teatru commedia dell’arte
SKEPSIS – Alba Iulia –

19:00-19:10 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București

19:15-19:40 Atelier deschis
NOSA – Bistrița – dansuri medievale

19:45-20:25 Tetaru
TEATRUL STRADA – Brașov – Misterul Cavalerilor

20:45-21:15 Atelier de magie
MAGITOT – București

21:20-22:10 Teatru de umbre
Compania PETER PANPovestiri din Canterbury

Tabăra Atelierelor – Piața Cismarilor

12:30-13:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE

13:00-13:30 Atelier de caligrafie medievală
ASOCIATIA TIHOMIR – București

13:30-14:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE

18:10-19:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE

19:00-19:30 Atelier de caligrafie medievală
ASOCIATIA TIHOMIR – București

19:30-20:00 Teatru Medieval
KARAVANA DEL SOL / MEDIEVAL ART

20:00-20:30 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE

Arena Cavalerilor – Piața Sigma

18:30-19:00 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

19:00-20:30 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA / ASOCIAȚIA TIHOMIR

20:30-21:00 Dansuri Medievale
NOSA – Bistrița

21:00-21:30 Atelier de dansuri medievale
NOSA – Bistrița

21:40-22:30 Spectacol de jonglerie cu foc
ARTGOTICA – Sibiu

 

 

 

SÂMBĂTĂ 28.07.2018

Piața Mare a Cetății

10:30-11:15 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

11:25-12:15 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș

12:20-13:00 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov

14:30-15:00 Concert stradal
Menestrelii Festivalului

17:00-17:30 Dansuri medievale
NOSA – Bistrița

17:30-18:20 Concert de muzică medievală și tradițională
TRUVERII – București – Legendele Cavalerilor

18:30-19:20 Concert de muzică medievală
CIMPOIERII DIN TRANSILVANIA – Hunedoara

19:30-20:20 Concert de muzică medievală
SPIRITUAL SEASON – Ucraina

20:30-21:20 Concert de muzică medievală
BORDO SARKANY – Ungaria

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului / Biserica Mănăstirii

10:30-13:00 Activități de tabără

15:00-20:30 Activități de tabără

15:00-15:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

15:30-15:50 Teatru itinerant – Tristan și Isolda
ACTUL 1 – Bătălia

CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI

16:00-16:45 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș

16:50-17:45 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov

17:40-18:25 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

18:30-19:00 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș

Tabăra Comedianților – Piata Rățuștelor

10:30-11:00 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov – Pinocchio

11:00-11:40 Teatru interactiv pentru copii
Compania de Artă STUDIO 24 – București – Păcală

11:40-12:30 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Hansel și Gretel

12:30-13:00 Spectacol cu copii
Tabăra Medievală A FI – Sighișoara

13:30-14:20 Teatru cu păpuși
TEATRUL PENTRU TOȚIPrințul și vrăjitoarea

14:20-15:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Jocuri teatrale și Pictură pe față

16:00-16:30 Atelier deschis
NOSA – Bistrița – dansuri medievale

16:30-16:45 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București

16:45-17:05 Teatru itinerantTristan și Isolda
ACTUL 2 – Renasterea

CURTEA COMEDIANȚILOR

17:20-17:50 Atelier de magie
MAGITOT – București

18:00-18:50 Teatru commedia dell’arte
SKEPSIS – Alba Iulia –

19:00-19:15 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București

19:30-20:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR
Jonglerii cu poiuri, pictură pe față

20:00-20:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

20:30-21:00 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR – Păpuși

21:30-22:00 Teatru de umbre
Compania D’ARTAMYTristan și Isolda

Tabăra Atelierelor – Piața Cismarilor

10:30-13:30 Ateliere copii

11:30-12:30 Teatru medieval
TEATRUL POPULAR SIGHIȘOARA
Procesul Vrăjitoarei Carolina din Criș

12:30-13:00 Teatru cu marionete
KARAVANA DEL SOLChile

13:00-13:30 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov
Jack și vrejul de fasole

15:30-20:30 Ateliere copii

15:30-16:00 Miniconcert muzică medievală
KARAVANA DEL SOLChile

16:00-17:00 Ateliere Copii
MEDIEVAL ART / CIRCENSIUM HISTORIAE

17:00-17:30 Atelier de caligrafie medievală
ASOCIATIA TIHOMIR – Bucuresti

Arena Cavalerilor – Piața Sigma

11:00-14:00 Diferite activități pentru copii (tir cu arcul, aruncat cu toporul, expoziție de animale, tiroliană, plimbări cu ponei)

12:30-14:00 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR

18:00-18:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

18:30-19:30 – Incercările Cavalerilor
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR

19:30-20:00 Teatru itinerantTristan și Isolda
ACTUL 3 – Turnirul

CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI

20:00-20:30 Dansuri Medievale
NOSA – Bistrița

20:30-21:30 Spectacol cu cai
BASME CU CAIBaba Samca, Talpa Iadului

21:30-22:20 Spectacol de jonglerie cu foc
PALADINI DE TERRA MEDIES – Mediaș

Turnul Artelor – Turnul Fierarilor

14:30-15:15 Conferință
Povești medievale despre Dracula Voivod,
dr. Liviu Cîmpianu

15:30-16:10 Teatru de umbre
Compania PETER PANPovestirile din Canterbury

16:15-17:00 Concert de muzică renascentistă
Cristi Lazăr, lăută și Mihai Cohal, tenor
Lumea lui Dowland

19:30-20:15 Recital teatralo-gastronomic medieval
IOANA CRĂCIUNESCU și PEDRO NEGRESCU,
Alchimie 1

Sala Sander

13:45 Conferință
Începuturile Festivalului Medieval
regizor Mihai Serghei TODOR

14:30 Conferință
Despre trubaduri și instrumentele lor
Nicolae SZEKELY – Hunedoara

15:00 Concert de lăută
Nicolae SZEKELYHunedoara

18:30 Concert de muzică medieval
Cappela all AnticoPolonia

 

 

DUMINICĂ 29.07.2018

Piața Mare a Cetății

11:00-11:45 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș

11:45-12:30 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

12:30-13:15 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov

13:15-14:00 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș

15:30-16:00 Concert stradal
Menestrelii Festivalului

16:00-16:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

16:30-17:00 Teatru itinerantTristan și Isolda
ACTUL 6 – Steagurile

CURTEA COMEDIANȚILOR, ARTGOTICA

17:00-17:50 Concert de muzică medievală și renascentistă HUNIADI CANTORES – Hunedoara

18:30-18:50 Concert de muzică medievală
SPIRITUAL SEASON – Ucraina

19:00-19:50 Concert de muzică medievală și tradițională
TRUVERII – București – Legendele Cavalerilor

20:00-21:00 Concert de muzică medievală
BORDO SARKANY – Ungaria

Tabăra Cavalerilor – Piața Muzeului / Biserica Mănăstirii

10:30-13:00 Activități de tabără

13:00-13:30 Farse cavalerești
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

13:30-14:00 Dansuri medievale
NOSA
– Bistrița

14:00-14:20 Teatru itinerant – Tristan și Isolda
ACTUL 4 – Nunta
CURTEA COMEDIANȚILOR, CAVALERI, NOSA

15:30-20:00 Activități de tabără

15:40-16:25 spectacol cu cavaleri
PALADINII DE TERRA MEDIES – Mediaș

16:35-17:20 spectacol cu cavaleri
TERRA ULTRASILVANA – Brașov

16:30-18:15 spectacol cu cavaleri
STRĂJERII CETĂȚII BISTRIȚA

18:30-19:20 spectacol cu cavaleri
SCUTIERII DE MÜHLBACH – Sebeș

19:30-20:00 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

21:15-21:45 Atelier de dansuri istorice
Curtea Comedianților
Dansul Principelui de Transilvania

21:45-22:00 Videomaping pe Turnul cu Ceas
RADU IGNAT – Sibiu
Legende medievale

22:00-22:15 concert medieval stradal
Menestrelii Festivalului

22:15-22:30 Parada cu făclii
coborâre din Cetate

Tabăra Comedianților – Piata Rățuștelor

11:00-11:30 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov – Jack și vrejul de fasole

11:30-12:00 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Hensel și Gretel

12:00-12:40 Teatru interactiv pentru copii
Compania de Arta STUDIO 24 – București – Păcală

12:40-13:30 Teatru cu păpuși
TEATRUL PENTRU TOȚIPrințul și vrăjitoarea

13:30-14:00 Teatru cu păpuși
Compania PETER PAN – Câmpina – Păcală

14:45-15:00 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București

15:00-15:30 Atelier de muzică
Menestrelii Festivalului

15:45-16:00 Teatru itinerantTristan și Isolda
ACTUL 5 – Lamentațiile lui Tristan

CURTEA COMEDIANȚILOR

16:00-16:30 Dansuri Medievale
NOSA – Bistrița

17:00-17:30 Commedia dell’arte
IL LUOGOIN BUIO

17:40-18:00 Farsă Medievală
Compania de Artă STUDIO 24 – București

18:00-18:50 Teatru commedia dell’arte
Teatrul SKEPSIS – Alba Iulia –

19:00-20:00 Teatru cu păpuși
UNATC – Licență păpuși
La Fantasia – Una storia dei zanni

20:00-20:30 Atelier deschis
CURTEA COMEDIANȚILOR
Jonglerii cu poiuri și dansuri istorice

Tabăra Atelierelor – Piața Cismarilor

10:30-13:30 Ateliere copii

12:30-13:00 Teatru pentru copii
Teatrul STRADA – Brașov
Jack si vrejul de fasole

13:00-13:40 Teatru medieval
TEATRUL POPULAR SIGHIȘOARA
Procesul Vrăjitoarei Carolina din Criș

13:40-14:10 Teatru cu marionete
KARAVANA DEL SOLChile

16:00-19:00 Ateliere copii

16:00-16:30 Miniconcert muzică medievală
KARAVANA DEL SOLChile

Arena Cavalerilor – Piața Sigma

11:00-14:00 Diferite activități pentru copii (tir cu arcul, aruncat cu toporul, expoziție de animale, tiroliană, plimbări cu ponei)

12:30-14:00 Tir cu arcul pentru copii
TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR

14:00-14:30 Concurs tir cu arcul amatori

18:00-18:30 Jonglerii cu steaguri
ARTGOTICA – Sibiu

18:30-19:00 Concurs tri cu arcul cavaleri

19:00-20:30 Incercarile Cavalerilor – TERRA ULTRASILVANA / STRAJERII CETĂȚII BISTRIȚA / TIHOMIR

20:30-21:30 Spectacol cu cai
TEUTONII TRANSILVANIEI

21:45-22:30 Spectacol de jonglerie cu foc
SIRIUS – Bistrița

22:30-22:45 INCHIDERE

Turnul Artelor – Turnul Fierarilor

15:00 Concert de lăută
Nicolae SZEKELYHunedoara

16:00 Teatru de umbre
Compania D’ARTAMY – București – Tristan și Isolda

19:00-19:50 Recital teatralo-gastronomic medieval
IOANA CRĂCIUNESCU și PEDRO NEGRESCU,
Alchimie 2

Sala Sander

13:00 Conferință
Legende medieval din Sighișoara
dr.Nicolae TEȘCULĂ

14:00 Concert de lăută
Cristi LAZĂRHunedoara

15:00 Recital extraordinar de poezie medievală
COSMIN ȘOFRON
Legende cu vers pentru oameni cu ghies

 

 

 

 

Share

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regurile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

S-a lansat Magnet CV, cea mai nouă platformă de locuri de muncă din Mureș, Sibiu și Cluj

În primele zile ale lunii decembrie 2018 s-a lansat în județul Mureș cea mai nouă …

Share
Share