Home / Sport / CSM Târgu-Mureș și-a aflat programul la handbal

CSM Târgu-Mureș și-a aflat programul la handbal

Distribuie

Federația Română de Handbal a stabilit componența grupelor și programul pentru noua ediție a Diviziei A. Așa cum anunțasem recent, ediția 2018-2019 va avea o desfășurare complet diferită. În loc de două serii, echipele participante în al doilea eșalon valoric au fost împărțite în patru grupe, care vor disputa în sistem turneu două tururi și două retururi. După disputarea acestor jocuri, care se vor încheia la mijlocul lunii aprilie a anului viitor, primele două clasate din fiecare serie participă la turneul semifinal, iar primele două în acestă fază intră în „hora promovării” în Liga Națională. Dintre cele patru, primele două promovează direct, iar următoarele vor participa la un baraj alături de ocupantele locurilor 11-12 din Liga Națională, de unde ultimele două retrogradează direct. Acesta este așadar modul în care se va disputa sezonul care începe în 9 septembrie.

 

Dublă pe teren propriu pentru mureșence

Totalul echipelor înscrise este 25, cu 7 echipe în seria A și câte 6 în celelalte trei. Echipa feminină a nou înființatului club mureșean este alcătuit în mare proporție din junioarele CS Olimpic, întărit cu câteva jucătoare experimentate și CSM va face parte din Seria D, alături de formațiile CSU de Vest Timișoara, Minaur Baia Mare, CSU Oradea, Crișul Chișineu Criș și CSU Reșița, toate foste adversare în seria B a ediției trecute a Diviziei A, pe care le vor întâlni în această ordine. Echipa antrenată de Mihaela și Claudiu Evi va întâlni în primul meci, pe teren propriu, formația CS Universitatea de Vest Timișoara, iar după o săptămână vor întâlni tot pe teren propriu echipa din Baia Mare, urmând a face prima deplasare la Oradea. Ultima etapă a turului 1, a X-a a campionatului, se va disputa în 20 decembrie, cu meci la Reșița, urmând ca turul 2 să debuteze în 13 ianuarie. Mureșencele pornesc cu șanse reale de a obține un loc fruntaș, având în vedere faptul că au obținut cu unele dintre viitoarele adversare victorii în ediția lor de debut. În jocul disputat în ediția trecută la Târgu-Mureș, după ce în tur cedaseră pe Bega, CS Olimpic a obținut o frumoasă victorie în fața unei mult mai experimentate echipe bănățene, scor 29-25, după o primă repriză foarte bună, încheiată 17-10.


Citește și despre proiectul „Cu ochii larg deschişi”:

 

Cinci docufiction despre căderea și ridicare din abuzul de droguri

 

Sticker/Cine sunt eu? – o parabolă a pierderii identității din cauza drogurilor

 

”Dealerul morții”, evadare din ”infernul drogurilor”

 

Clean-up. Curajul Mădălinei

 

Povestea lui Mircea

 

Povestea Melaniei, nevoia de iubire şi atenţie satisfăcută cu droguri

   

De asemenea, verificati

Superliga Mureșeană de Minifotbal, mai aproape de final

Distribuie Cea de-a X-a etapă a Superligii Mureșene de Minifotbal s-a desfășurat marți, 5 decembrie, …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regulile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 120 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.