Handbalistele, invincibile pe ambele fronturi Sport
  • 303 Vizualizări

Handbalistele, invincibile pe ambele fronturi

Aflate pe prima poziție în seria D a Diviziei A la handbal feminin, CSM Târgu-Mureș se află și cu echipa de junioare I în luptă pentru câștigarea grupei F, faza eliminatorie a Campionatului Național. Mureșencele au la această categorie ca principală adversară formația CSȘ Viitorul Cluj. Cu trei victorii din tot atâtea etape disputate, CSM a întâlnit formația clujeană în etapa a IV-a, pe teren propriu. Scorul, mai puțin relevant, a fost 44-38 (23-18). Echipa mureșeană a controlat cu autoritate jocul, s-a desprins din start și s-a menținut la conducere în permanență, fără a forța nota și fără a obosi prea mult jucătoarele care se află în teren multe minute și cu echipa din A. Formația clujeană a arătat totuși că are potențial la acest nivel, dar mureșencele, mai experimentate totuși, cu multe partide disputate la nivel mai înalt, multe dintre ele prezente și în loturile de junioare ale României, nu au dat nicio șansă adversarei. Jocul a fost disputat practic cu „garda jos”, dovadă fiind numărul foarte mare de goluri înscrise. Cu șapte goluri avantaj înainte de intrarea la vestiare, mureșencele au primit două goluri spre finalul primei reprize, dar au refăcut diferența imediat după reluare. A doua repriză s-a disputat practic cu a doua garnitură a echipei care evoluează în Divizia A, cu puține minute în teren a Monicăi Bărăbaș și mai puține pentru Flavia Munteanu, dar cu internaționala Andreea Târșoagă pe bancă. Pe parcursul întregii reprize secunde avantajul a fost de 5-6 goluri, cu oscilații în ambele direcții. Spre final, pe fondul relaxării gazdelor, clujencele s-au apropiat la doar trei goluri, dar un scurt forcing a refăcut diferența și s-a ajuns chiar la opt goluri avans. Importantă era doar victoria și acordarea a cât mai multor minute celor mai tinere jucătoare.

Angajate pe două „fronturi”

CSM se desprinde de clujence la 3 puncte după cinci etape (la junioare se acordă doar 2 puncte la victorie) și va aborda returul cu gândul la păstrarea invincibilității ambelor echipe și concentrarea pentru fazele superioare ale ediției în ambele întreceri. Junioare au o săptămână de pauză înaintea primei etape din retur, dar majoritatea componentelor vor susține cu echipa de senioare două deplasări consecutive. Dacă în prima, cea de duminică, în care vor întâlni ultima clasată, Universitatea de Vest Timișoara, nu se pune problema învingătoarei, următoarea va deschide seria duelurilor cu echipele din Baia Mare. În Divizia A, în a doua etapă a primului retur mureșencele vor juca în Sala „Lascăr Pană” cu Minaur, junioarele vor susține în același sfârșit de săptămână partida de pe teren propriu cu Marta, după care se vor întoarce la Baia Mare pentru confruntarea cu CSȘ 2. Deoarece se urmărește performanța pe ambele „fronturi”, foarte important va fi felul în care va fi dozat efortul.