Home / Sport / Fruntașele se distanțează în Liga a IV-a

Fruntașele se distanțează în Liga a IV-a

Liderul, fără „milă” cu codașele

Cea de-a X-a etapă din seria Mureș Elite a Ligii IV de fotbal nu a adus nicio schimbare pe podium. După ce CSM Târgu-Mureș s-a desprins în fruntea clasamentului de Mureșul Luduș, în urma victoriei din jocul direct din urmă cu două etape, târgumureșenii nu au coborât ștacheta, realizând un scor fluviu cu penultima clasată, 17-0 cu Viitorul Ungheni, formație care evoluează în comuna Ghorghe Doja. „Concitadina” Unirea avea șansa de a urca pe poziția a doua a clasamentului. A învins cu 5-1 CSM Sighișoara, dar Mureșul Luduș și-a păstrat locul, învingând cu 3-0 la Mureșul Rușii Munți, un joc care le putea crea probleme ludușenilor. Partide mai echilibrate au avut loc la Acățari, Miercurea Nirajului și Nazna. În prima s-a înregistrat și singura remiză, obținută de Atletic Târgu-Mureș, 2-2 cu Raza de Soare, dar în celelalte oaspetele din Sărmașu și Cuci au fost învinse la limită.
10 goluri pentru Astafei !
În jocul liderului de pe Trans Sil s-a înregistrat un scor din altă disciplină între CSM și Viitorul, 17-0, cu nu mai puțin de 10 goluri înscrise de Victor Astafei. Echipa din Ungheni a primit gol deja din minutul 2, dar a rezistat apoi un sfert de oră. Raud Bocicor reușea dubla în minutul 17, dar până la pauză Astafei a înscris de cinci ori, în minutele 20, 30, 33, 35 și 38. Jocul s-a disputat practic într-o singură direcție, dar cu toate acestea a fost nevoie de câteva intervenții salvatoare ale portarului CSM-ului pentru ca oaspeții să nu reușească cel puțin golul de „onoare”, dacă se poate spune așa la asemenea scor. Cu 7-0 la pauză era de așteptat ca târgumureșenii să slăbească ritmul, dar acest lucru nu s-a petrecut și Astafei și-a dublat numărul golurilor cu cele reușite în minutele 50, 71, 73, 76 și 87. O triplă a mai reușit Tüzes Lászlo, în minutele 67, 74 și 84, sarabanda fiind completată de reușitele lui Răzvan Simoiu și Kanyaro Péter, în minutele 78 și 79, un final în care Viitorul a primit 9 goluri în doar 20 de minute.
Astfel, cele trei echipe de pe podium și-au mărit la 7 puncte avantajul față de urmăritoare și nu se întrevăd modificări decât un posibil schimb de locuri pe podium peste două etape, când Mureșul Luduș va juca la Ungheni.