Mai greu decât era de așteptat Sport
  • 104 Vizualizări

Mai greu decât era de așteptat

Echipa de handbal junioare I CSM Târgu-Mureș a câștigat și a opta partidă din cadrul seriei F a Campionatului Național. Scorul partidei a fost 38-28 (15-17), dar jocul a fost mult mai greu decât se așteptau. Cu victorii pe linie, mureșencele au avut ca adversară în jocul de pe teren propriu de sâmbătă ultima clasată, formația CSȘ Odorheiu Secuiesc, singura din grupă fără nicio victorie. Având-o pe Monica Bărăbaș, una dintre cele mai importante jucătoare din lot accidentată și cu gândul la meciul de a doua zi de la Arad, cu a doua clasată în grupa D a Diviziei A, echipa mureșeană a abordat cu prudență jocul. Pornind totuși cu principalele jucătoare disponibile, mureșencele s-au deprins la trei goluri din primele minute, după care jucătoarele care fac parte din lotul de A au fost menajate. Echipa de start a fost  Ugran- Radu, Ola, Darie, Târșoagă, Moldovan, Munteanu, după care mai mult s-a aflat în teren practic „garnitura a doua”, cu Hodor- Gavrilă, Bardoși, Mureșan, Ilieș, Postelnicu, cu Ghemeș în prim plan totuși. Oarecum derutate de absențele coechipierelor care conduceau jocul, mureșencele au cedat inițiativa și oaspetele au trecut la conducere, intrând la pauză cu două goluri avantaj.

Obligate de situație, revin titularele

Pantru a nu-și întrerupe seria pozitivă, pentru a-și asigura victoria, CSM a revenit după pauză cu echipa de bază. După doar cinci minute scorul a ajuns la 19-17, dar desprinderea a fost dificilă, harghitencele părând mult mai încrezătoare în forțele lor. La jumătatea reprizei avantajul era încă tot de doar două goluri. Valoarea superioară și-a spus însă cuvântul și mureșencele s-au desprins spre final, lăsând din nou locul colegelor mai puțin solicitate. De această dată acestea n-au mai cedat inițiativa și CSM și-a continuat marșul triumfal. Pentru multe dintre ele urma deplasarea pentru derby-ul seriei din Divizia A.