Puncte pentru echipele mureșene din Liga 3 Sport
  • 310 Vizualizări

Puncte pentru echipele mureșene din Liga 3

Penultima etapă a turului Ligii III de fotbal a adus două victorii echipelor mureșene care evoluează în seria V. A treia a fost învinsă, eșecul fiind înregistrat în ultimul derby județean al turului. Cele două care au jucat pentru ultima dată pe teren propriu în acest an au obținut victoria, dar nu fără emoții. La Reghin, Avântul a învins la „fotofinish” ultima clasată, Gaz Metan Mediaș II, scor 3-2. Reghinenii au avut mari emoții în acest joc, reușind să înscrie toate cele trei goluri la finalul reprizelor, în minutele de prelungire dealtfel. Medieșenii au deschis scorul în minutul 18, prin Mateș, iar Avântul a egalat cu golul lui Iulian Sâplăcan, în al doilea minut suplimentar al reprizei. Oaspeții au preluat în minutul 68 din nou conducerea, gol reușit de Paul Costea, dar Florin Truța a egalat în al doilea minut suplimetar, iar Norbert Feketics a adus o victorie nesperată în minutul următor. Această victorie obținută în extrenis menține Avântul pe locul 8, cu 23 puncte.

Un derby județean, dar și al codașelor

Victoria echipei din Reghin a avantajat a treia echipă mureșeană din serie, cea mai slab clasată, CS Iernut. Aceasta a evitat astfel revenirea pe ultima poziție, deși a fost învinsă pe stadionul Trans Sil din Târgu-Mureș de către nou promovata MSE, scor 1-0 pentru „vișinii”. MSE ocupa doar locul 14 în seria de 16, cu 12 puncte și nu mai obținuse o victorie pe teren propriu din etapa a III-a, singura de altfel „acasă”, 2-1 cu AFC Hărman. Ultimul derby județean a fost însă departe de un joc pentru orgolii, primordiale erau cele trei puncte pentru două echipe „flămânde”. Partida a fost una relativ agreabilă, disputată într-un ritm alert cu multe faze de poartă. MSE a dominat tertorial prima parte a întâlnirii, când a și înscris singurul gol al meciului. Deși nu s-a ridicat la nivelul obișnuit al evoluțiilor, căpitanul Mircea Ungur a înscris în minutul 37 în urma unei lovituri de colț golul (în foto), gol care urma să aducă echipei sale cele trei puncte, cele care a urcat echipa pe locul 10. Iernuțenii au dominat teritorial partea a doua a meciului, și-au creat mai multe ocazii, dar cele mai mari au aparaținut tot echipei târgumureșene. După o lovitură liberă periculoasă a oaspeților, în minutul 66 Ruja a plecat din propria jumătate, a scăpat singur spre poartă, a trimis pe lângă portar, dar și pe lângă poartă. MSE a reușit să și înscrie în minutul 85, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, semnalat de un asistent care mereu era în urmă cu câțiva metri.