Canotorii, medalii pe ergometru, cu gândul la apă Sport
  • 375 Vizualizări

Canotorii, medalii pe ergometru, cu gândul la apă

Componenții secției de canotaj ai Clubului Sportiv Mureșul Târgu-Mureș au început competițiile cu dreptul în 2019, deși nu au ieșit pe apă. Prima lor competiție a fost una de sală, Cupa României pe ergometru, competiție desfășurată la baza sportivă din Snagov. Lotul antrenat de Claudia Balint a fost alcătuit din 18 sportivi, aceștia obținut 5 medalii, dintre care două de aur, două de argint și una de bronz. Pe prima treaptă a podiumului a urcat Ancuța Ungureanu, care  a cucerit medalia de aur la simplu, categoria junioare II și echipa de patru la seniori, în componența: Bogdan Gorea, Dan Ignat, Adrian Oltean și Marian Șuteu. Medalii de argint a obținut echipajul de dublu senioare, la categorie ușoară, alcătuit din Maria Milășan și Antonia Dițu și un alt echipaj de patru la masculin, care și-au urmat colegii de club pe podium: Vasile Natea, Suciu Gino Pop, Rareș Lako și Nagypál Antonio. Ultima medalie, cea de bronz a fost cucerită tot de un echipaj masculin de patru, astfel încât podiumul în această probă a aparținut în totalitate mureșenilor. Componența echipei medaliată cu bronz: Adelin Natea, Ionuț Valer Șerbănaț, Horațiu Covaciu și Andrei Marian Lungu. Competiția a fost una utilă în vederea viitoarelor întreceri pe ergometru, mai exact Campionatul Național, care se va desfășura la Piatra Neamț, în data de 2 martie, urmând ca prima competiție pe apă să se desfășoare în perioada 17-20 aprilie, la Timișoara, când vor avea loc întrecerile Campionatului Național de fond.