Share

Home / Slider / Debut în forță pentru jocheița Mureșan Marisa

Debut în forță pentru jocheița Mureșan Marisa

Clubul de Echitație Scorillo din comuna mureșeană Sântana de Mureș a obținut rezultate foarte bune în cadrul primei competiții ecvestre din acest an. La final turneului indoor disputat în localitatea brașoveană Prejmer clubul mureșean s-a clasat pe podiumul întrecerilor cu sportivii Szabo Hunor (la categoria cai debutanți), Pal Patricia (călăreț debutant), Kovacs Timea (locul I pe etapă și calificată în baraj) și Marisa Mureșan. Aceasta din urmă, vicecampioană a României, a participat alături de colegii ei de echipă și staff-ul tehnic la această competiție, unde a obținut pentru Clubul de Echitație Scorillo un loc I și un loc IV la categoria Bronz. Pe prima treaptă a podiumului s-a clasat cu unul dintre cei mai valoroși cai ai clubului, Arcitic, al doilea loc fruntaș fiind obținut cu Cassis.

Datorită timpul obținut cu Arcitic în finala Bronz, Marisa s-a clasat pe prima poziție și la categoria seniori, cu un timp de 25,31 secunde, locul doi fiind la distanță de peste 4 secunde.

Pentru aceste rezultate are un merit deosebit antrenorul Viorel Bubău, care alături de performanțele deosebite obținute ca sportiv, confirmă și prin calitățile de antrenor.