Share

Home / Administratie / Acţiuni de igienizare în mai multe zone din Târgu-Mureş

Acţiuni de igienizare în mai multe zone din Târgu-Mureş

Recent, Primăria municipiului Târgu-Mureş a demarat o serie de lucrări ce vizează acţiuni de igienizare în mai toate zonele oraşului.
Una dintre primele zone vizate a fost Calea Sighişoarei, unde au fost strânse şi depozitate în pungi de gunoi menajer mizerii provenite ca urmare a topirii zăpezii, crengi de copaci etc.
“Lucrările sunt executate cu utilaje puse la dispoziţie de SC Salubriserv SA, iar munca propriu-zisă este executată cu persoane din cadrul Penitenciarului Târgu-Mureş. Această activitate de curăţenie continuă, în aceste zile, urmând a fi igienizate malurile şi albia pârului Pocloş şi zona Belvedere, cu aceleaşi echipe. Vor urma, desigur, şi alte acţiuni similare acesteia, pe raza municipiului Târgu-Mureş.  Totodată, echipele de muncitori aparţinând SC Astor Com SRL şi SC Citadin Prest SA derulează în această perioadă acţiuni de balastare a carosabilului, de executare de trotuare, demontat borduri, precum şi lucrări urgente de plombări în zonele în care este necesară intervenţia echipelor, cum ar fi: Mureşeni, Podul peste Mureş, străzile Remetea, Gladiolelor, Decebal, Secuilor Martiri şi Cetatea Medievală”, au transmis reprezentanţii Primăriei municipiului Târgu-Mureş, prin intermediul unui comunicat de presă.

(Redacţia)

Share

1 comentariu

  1. Un lucru bun dar inutil.Noua populatie al Tirgu Muresului se simte bine in mizerie..Cei mai mari facatori de gunoaie sunt tinerii din scoli si facultate dar si cei care vin zilnic in oras pentru diferite afaceri si probleme.Locurile de parcare ,parcurile,trotuarele pe toata raza municipiului,spatiul verde in jurul serpentinei vechi,Al.Cornisa unde circula studentii,locurile de parcare in jurul clnicilor,aria caii ferate si peste tot in Tirgu Mures este o mizerie de nedescris.Exemplu:nu demult s-a curatat malul Muresului in Al Carpati.A doua zi deja era plina toata aria cu ambalajele produselor cumparate in magazinul Lidl.Zona serpentinei vechi a fost curatat exemplar. A doua zi deja era arhiplina cu mizerie.De la batiste nazale,cutii de bere sau racoritoare,diferite ambalaje pentru mancare,faramituri de paine ,pahare de unica folosinta etc.sunt aruncate jos pe toate raza municipiului.Tirgu Mures.Este revoltator acest lucru deoarece asa ceva nu se intampla in oasul nostru inainte de anul 2000 Mizeria s-a instalat treptat odata cu invazia celor care se trateaza in clinicile si facultatile orasului nostru sau de cei care in lipsa drumurilor ocolitoare traverseaza cu miile orasul in lung si lat si arunca din autovehicule gunoaie dar si animale(caini si pisici.Din pacate derbedeii care se plimba in lung si lat cu diferite afaceri sau se trateaza in clinici sau invata aici sau traverseaza orasul nu platesc impozite in orasul nostru.Ei doar polueaza aerul,produc gunoaie,distrug infrastructura stradala si pietonala infrastructura zonelor verzi care au mai ramas.Din toata afacerea asta castiga cei din administratia orasului,afaceristii care se ocupa cu lucrarile de reamenajare, constructii si refaceri cauzate dupa invazie.Cei mai pagubosi sunt cetatenii orasului care platesc impozite pentru refacerea distrugerilor cauzate de cei care nu locuiesc in oras,se imbolnavesc de aerul poluat cauzat de tot de cei care nu locuiesc permanent in oras.Inca nu realizeaza acest lucru.Drept dovada este faptul ca majoritatea cetatenilor apara cu vehementa administratorii orasului si realeg pe carma orasului de douazeci de ani.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

DISCLAIMER
Atentie! Postati pe propria raspundere! Inainte de a posta, cititi aici regulamentul: Termeni legali si Conditii

Regurile de preluare a articolelor

Acest articol este proprietatea Cotidianului Zi de Zi și este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.

De asemenea, verificati

Comunicat: IRIDEX GROUP opreşte primirea deșeurilor colectate de SALUBRISERV

Asocierea SC IRIDEX GROUP IMPORT EXPORT SRL și SC SERVICII SALUBRITATE BUCUREȘTI S.A. aduce la …

Share
Share