Hat-trick al mureșencei Herczeg la Națională Sport
  • 337 Vizualizări

Hat-trick al mureșencei Herczeg la Națională

Reprezentativa de fotbal feminin a României a învins în primul joc disputat în cadrul turneului Alanya Gold City Cup selecționata Turkmenistanului, scor 13-0. Pentru echipa României ludușeanca Andrea Herczeg (în prezent în campionatul Suediei) a reușit un hat-trick, înscriind în minutele 10, 45 și 56, iar Cristina Carp, Mara Bâtea și Ioana Bălăceanu au reușit câte o „dublă”. Printre celelalte marcatoare s-au aflat alte două foste jucătoare la echipa FC Municipal, ulterior ASA Târgu-Mureș, Brigitta Goder și Bianca Sandu, cu câte un gol, iar în poartă s-a aflat în prima repriză Andreea Părăluță, și ea fostă componentă a echipei mureșene. România va mai disputa în cadrul turneului partidele din faza grupelor cu Uzbekistan (1 martie) și cu India (3 martie). În 5 martie se vor disputa partidele pentru clasamentul final, iar câștigătoarele celor două grupe se vor întâlni în disputa pentru trofeu. Echipa se află în pregătiri pentru preliminariile EURO 2021 din Anglia, în care vor debuta pe teren propriu, împotriva Belgiei, pe 8 octombrie.