Atleții juniori luptă pentru medalii Sport
  • 74 Vizualizări

Atleții juniori luptă pentru medalii

Un lot alcătuit din 9 sportivi ai Liceului cu Program Sportiv din Târgu-Mureș va participa la sfârșitul acestei săptămâni la finalele Campionatului Național de atletism a categoriei juniorilor II pe teren acoperit, care vor avea loc în sala Ion Soter din București. Din lotul care pornește joi dimineața spre Capitală principalul candidat la o medalie este Dacian Costea (în foto), la proba de săritura cu prăjina. Speranțele antrenorului Szabo Ferenc par îndreptățite, ținând cont de faptul că elevul său a urcat pe podium în luna trecută la două categorii de vârstă superioare. Tot la București, Dacian Costea a cucerit medalia de bronz la categoria Tineret și în urmă cu două săptămâni a obținut argintul la Juniori I. Atletul mureșean junior II a obținut aceste două medalii cu rezultate în creștere, cu 4,10 la Tineret și 4,30 la juniori I, iar înainte de finalele categoriei sale, conform declarației antrenorului său, profitând de vremea prielnică, acesta și-a doborât recordul personal, cu o săritură de 4,40 metri. Astfel, Dacian se anunță marele favorit al probei la categoria sa de vârstă, continuându-și ascensiunea.