Victorii la scor a favoritelor în Liga IV Sport
  • 298 Vizualizări

Victorii la scor a favoritelor în Liga IV

Prima etapă din returul Ligii IV Elite la fotbal a fost, cu puține excepții, controlată cu autoritate de favorite. Dintre cele șapte echipe gazdă s-au impus doar două, una dintre acestea făcând parte tocmai din excepțiile rundei. Cu doar două victorii obținute în tur, Viitorul Ungheni a învins de această dată pe terenul din comuna Gheorghe Doja formația Sâncrai Nazna, una care a dat deseori emoții și fruntașelor. Rezultatul constituie o semisurpriză îndeosebi prin proporțiile scorului. A doua gazdă victorioasă a fost Mureșul Luduș, 4-0 cu vecina Mureșul Cuci, partidă în care era mai degrabă de așteptat un scor mare. Prin proporțiile scorului surprinde și rezultatul cu care a cedat echipa din Miercurea Nirajului în fața campioanei din urmă cu doi ani, Mureșul Rușii Munți. Singurul meci cu rezultat strâns a fost cel dintre vecinele de clasament Atletic Târgu-Mureș și ACS Sovata. Oaspeții au învins la limită și cele două au făcut schimb de locuri. Liderul CSM Târgu-Mureș își contină nestingherit cursa de regularitate cu o victorie la scor la Acățari, teren pe care nu se obțineau ușor puncte. Dacă târgumureșenii continuă cu maximum de puncte, la celălalt pol rămâne fără niciun punct Gaz Metan Daneș, unde sighișorenii de la CSM au obținut trei puncte care îi menține în plutonul de la mijlocul clasamentului.

Lumina s-a stins cu scorul etapei

Etapa inaugurală s-a încheiat la nocturna terenului sintetic al stadionului Trans Sil din Târgu-Mureș. Aici au evoluat ASC Sărmașu, în calitate de gadză și ocupanta locului 3, Unirea Ungheni, terenul celor din Sărmașu fiind impracticabil după ce a fost inundat. Echipa din Ungheni a devenit așadar mai degrabă gazda unui duel inegal. Unirea a început în trombă jocul, deschizând scorul deja din minutul 3. Lăudabilă totuși atitudinea celor din Sărmașu, care nici când scorul căpăta proporții nu s-a închis în apărare pentru a limita scorul. Echipa din Ungheni a început desprinderea doar de la jumătatea reprizei, cu golul doi reușit în minutul 20. Au urmat două serii de câte trei goluri, mai întâi cu frecvența de un gol pe minut (26, 27 și 28), apoi la două minute (32, 34 și 36). Ultimul gol al reprizei a venit în minutul 40, deși sărmășenii au beneficiat de un penalty înainte de pauză. Au reușit totuși golul de onoare în partea a doua, dar au mai primit alte trei goluri. Lumina s-a stins astfel cu scorul etapei.