Eșec la limită în semifinala Cupei României Sport
  • 90 Vizualizări

Eșec la limită în semifinala Cupei României

Lidera seriei secunde de futsal CSM Târgu-Mureș a fost eliminată în semifinalele Cupei României, 1-2 cu United Galați, partidă disputată sâmbătă în Sala Sporturilor din Călărași. Calificată în Final Four după ce au eliminat formația de primă divizie Futsal Poli Iași, scor 6-1 și 9-3 în deplasare la Ceahlăul Piatra Neamț, echipa antrenorului Lucian Nicușan a ajuns în penultima fază alături de trei din primele patru clasate în Liga I. Antrenată de Florin Ignat, antrenor-jucător, cu fostul golgheter Dumitru Mimi Stoica (revenit în orașul) său în echipă, ambii foști jucători la City’us Târgu-Mureș, gălățenii au deschis scorul în minutul 16 prin Lascu, un șut sub bară din unghi. Mureșenii au dat o replică bună, dar mult mai experimentata echipă gălățeană a dominat jocul, având și o posesie superioară. Partea a doua a fost foarte disputată, cu dominarea echipei din primul eșalon, dar și ocazii de partea mureșenilor. Nu s-a reușit să se înscrie și partida se îndrepta spre un scor rar întâlnit în futsal. Autorul golului a ratat în repriza secundă și o lovitură de la 10 metri, iar CSM, neavând ce pierde, a riscat jucând deseori în ultimele minute cu Iszlai Richard pe post de portar-jucător. Acesta a și reușit să egaleze în penultimul minut de joc cu un șut cu stângul, executat sub bară, din extrema dreaptă. Când toată lumea se pregătea de prelungiri, Ignat a reușit însă să înscrie cu doar câteva secunde înainte de fluierul final golul victoriei cu un șut de la peste 10 metri, la colțul din stânga portarului Răzvan Cătinean. CSM părăsește competiția, dar o face cu fruntea sus, fiind prima echipă din liga secundă care ajunge în semifinale.

În cea de-a doua semifinală gazdele de la Dunărea Călărași au învins cu 5-2 pe Autobergamo Deva și urmau să-și dispute duminică seara trofeul cu gălățenii.