Home / Sport / Etapă a oaspeților în Liga IV

Etapă a oaspeților în Liga IV

În a doua etapă a returului Ligii IV Elite la fotbal, a XV-a a ediției, oaspeții s-au impus în cinci din cele șapte meciuri, una s-a încheiat la egalitate și una singură a fost câștigată de gazde. Dintre echipele care au jucat acasă doar ACS Sâncrai Nazna a obținut cele trei puncte, după ce a învins-o pe cea din Sărmașu. De acest eșec a sărmășenilor a profitat Viitorul Ungheni, care a urcat de pe penultimul loc în urma victoriei obținută la Cuci. Rezultatul de egalitate l-a înregistrat Unirea Ungheni, care nu a putut trece pe teren propriu de Atletic Târgu-Mureș și s-a îndepărtat la 4 puncte de locul secund. Acesta este ocupat în continuare de Mureșul Luduș, care a învins surprinzător de greu la Sighișoara. Tot o victorie la limită  a reușit și Raza de Soare Acățari pe terenul singurei echipe care nu a obținut niciun punct în această ediție, Gaz Metan Daneș. A fost un meci cu șapte goluri, în urma căruia echipa din Acățari a devansat-o pe Atletic. Au fost dealtfel mai multe schimburi de locuri în urma acestei runde. Tot schimb de locuri au făcut și ACS Sovata cu Mureșul Rușii Munți. Prima a realizat scorul etapei în al doilea meci cu șapte goluri, 6-1 într-un derby cândva, la Miercurea Nirajului, acum doar derby regional. Considerat ca derby la începutul sezonului, fosta campioană și câștigătoarea ultimei ediții a fazei județene a Cupei României, formația din Rușii Munți nu a făcut pe teren propriu față liderului neînvins. CSM Târgu-Mureș a câștigat cu 5-1, cu toate golurile înscrise în prima repriză. Golgheterul ediției, Victor Astafei (foto) și-a mărit avantajul în clasamentul golgheterilor, reușind patru din cele cinci goluri ale echipei sale, în minutele 21, 23, 26 și 44. Al cincilea gol al CSM-ului l-a înscris în minutul 40 tot un jucător care a evoluat la ASA Târgu-Mureș în primul eșalon, Robert Candrea.

A fost așadar o etapă cu mai multe modificări în clasament, dar fără schimbări majore, fără salturi sau coborâșuri mai spectaculoase. Campionatul va avea o săptămână de pauză, dar participantele nu, deoarece sâmbăta viitoare vor susține jocurile din „16-imile” fazei județene din Cupa României. Cele 14 echipe din seria Elite vor juca în deplasare cu adversare din eșaloanele inferioare, în alte două partide urmând să se confrunte patru formații care au avut șansa să nu le iasă din urnă adversare din primul eșalon al județului. Cele două partide sunt dueluri între seriile Nord și Sud din Liga V: Avântul Tușin-Atletico Bălăușeri și Ogorul Verde Crăiești-Farel Roteni.