Share

Home / Sport / O nouă rundă de „zero”

O nouă rundă de „zero”

Echipele mureșene din Liga III de fotbal au avut o nouă etapă, a treia la rând, fără puncte și un singur gol înscris de această dată. În etapa a XIX-a, a IV-a din retur, în seria V, pe teren propriu vineri a evouat doar MSE Târgu-Mureș, impropriu spus totuși, deoarece târgumureșenii își dispută din retur partidele de pe teren propriu la Miercurea Nirajului. „Vișinii” au avut ca adversară formația sătmăreană Unirea Tășnad și au înregistrat a patra etapă consecutivă fără să înscrie vreun gol. Oaspeții s-au impus cu 3-0, golurile fiind înscrise de Angelo Cocian (minutul 8), David Vincze (58) și Alexandru Talpoş (88). MSE rămâne pe locul 14, cu 15 puncte, la 4 în urma locului imediat superior. Avântul Reghin a cedat la limită partida susținută la Cluj cu Sănătatea, care a punctat prin Cristian Paul, care a transformat în minutul 23 o lovitură de la 11 metri. Reghinenii se mențin la rândul lor pe locul ocupat înaintea acestei etape, locul 8, cu 27 puncte, dar se află și ei la a treia înfrângere consecutivă.

Sâmbătă a jucat tot pe teren propriu ultima clasată, CS Iernut, care în etapa a IX-a a obținut a doua victorie, după care a suferit doar eșecuri și pare o echipă condamnată la retrogradare. Iernuțenii au avut însă și cea mai dificilă sarcină în această rundă, având ca adversară o formație aflată în lupta pentru promovarea în liga secundă, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Harghitenii nu au avut probleme de a se menține la 3 puncte în urma liderului Fotbal Comuna Recea. Au înscis de două ori în prima repriză prin Bajko Barna în minutele 13 și 29, al doilea din penalty, și-au majorat avantajul în minutul 58 prin Soufiane Jebari, după care Bajko a făcut 5-0 cu o nouă dublă, în minutele 64 și 72. Golul „de onoare” l-a înscris Codruţ Gliz în minutul 85. Aceta a fot singurul reușit de echipele mreșene, învinse din nou pe linie.