Un prim pas spre Euro, finalul contează Sport
  • 60 Vizualizări

Un prim pas spre Euro, finalul contează

Reprezentativa de futsal a României a debutat cu o victorie în Grupa a 4-a de calificare la turneul final al UEFA Under-19 Futsal Championship, primul Campionat European din istorie rezervat juniorilor. Echipa pregătită de selecționerul tâgumureșean Kacso Endre a învins cu scorul de 7-2 în prima partidă a calificărilor din grupa disputată în Macedonia, la Skopje, reprezentativa gazdelor. Scorul este unul categoric, dar nu au lipsit emoțiile, specifice jocurilor de fotbal în sală. „Tricolorii” au deschis scorul după 12 minute prin jucătorul echipei Dunărea Călărași Andrei Ghiuță. La mai puțin de un minut acesta a realizat dubla, iar imediat după reluarea jocului componentul echipei Informatica Timișoara Sergiu Gavrilă a dus scorul la 3-0. Gazdele au redus diferența cu patru minute înainte de pauză prin Aljiji, iar Mansiev a înscris și el pentru gazde la intrarea în a doua jumătate a reprizei secunde. Cu doar un gol avantaj pe tabelă, România a trecut în ofensivă și a reușit să mai puncteze de patru ori până la final. Matei Boșneagă (United Galați) a dus scorul la 4-2 la intrarea în minutl 33, după care Gavrilă a mai punctat de două ori, în minutele 38 și 39. Victoria era asigurată, dar scorul final l-a stabilit în ultimul minut componentul echipei CSM Târgu-Mureș Robert Crișan.

Etapa a doua, practic finala grupei

În primul meci al primei etape Ucraina a învins Belgia cu scorul de 3-2, după ce belgienii au condus la pauză cu 1-0, apoi cu 2-1. După rezultatele primei etape, întâlnirea din a doua zi dintre cele două învingătoare poate fi considerată „finala” grupei, dar lucrurile se pot complica. Echipa Ucrainei este văzută de specialiști drept principala favorită la câștigarea grupei și la calificarea la Euro 2019, competiție care va fi găzduită de Letonia, la Riga, în perioada 8–14 septembrie, dar în cazul unei victorii a României împotriva lor, urmată de un eșec cu Belgia ar cere alte calcule. În cazul în care gazdele cedează toate cele trei partide, s-ar face un clasament în trei, dacă toate cele trei ar avea câte două victorii. Meciurile din ultima etapă vor avea loc vineri, după o zi de pauză. România urmează să întâlnească de la ora 16.00 Belgia, după care se vor întâlni Macedonia și Ucraina. Deși există previziunile în privința favoritei, după prima etapă orice este posibil.