Cu goluri multe, dar puncte puține Sport
  • 126 Vizualizări

Cu goluri multe, dar puncte puține

După trei etape în care cele trei echipe mureșene din seria V a Ligii III de fotbal nu au obținut niciun punct, cu două din ele fără gol înscris, în cea de-a cincea etapă a returului toate au reușit să înscrie, Avântul Reghin obținând chiar trei puncte, primele pe teren propriu din retur. Reghinenii au învins cu 2-0 Sticla Arieșul Turda și au revenit pe locul 7, cu 30 puncte. Au înscris Cristian Chirilă (minutul 48) și Cătălin Bugnaru (88). Celelalte două formații mureșene, ambele aflate în subsolul clasamentului, au jucat în deplasare, au înscris, dar au cedat în fața adversarelor. CS Iernut continuă seria eșecurilor, înregistrând-o pe a 11-a consecutivă. De această dată au cedat pe terenul echipei secunde a „ceferiștilor” clujeni într-un joc cu 8 goluri. Girsik a deschis scorul pentru gazde în minutul 36 și Răzvan Horj a stabilit în minutul 40 scorul la pauză. Gazdele s-au desprins la 3-0 în minutul 58, gol,

Joca, dar mureșenii au fost aproape de o surpriză. Au egalat în 15 minute, autorii fiind Adrian Pop (min. 63), Szilagy Arnold (75) și Cătălin Cherteş (78), dar clujenii au mai punctat de două ori în ultimele minute, prin Dat (83) și Mihai Cazan (88), scor final 5-3. MSE a cedat la Râșnov, 1-4 cu Olimpic Cetate, tot cu două goluri primite la final. Mureșenii au egalat la 1 fără să înscrie, deoarece brașovenii au punctat în prima repriză de două ori, dar unul din goluri în propria poartă. Autori: Mariean (min. 18), Damian (68 și 90), Staicu (83), respectiv Dobre (22 – autogol).