Home / Sport / Echilibrul aparent s-a dovedit previziune falsă

Echilibrul aparent s-a dovedit previziune falsă

Cea de-a III-a etapă din returul Ligii IV Elite la fotbal părea una relativ echilibrată, dar numai ținând cont de pozițiile adversarelor în clasament. În realitate nu s-a petrecut așa. În cele șapte partide ale rundei s-a înregistrat un rezultat de egalitate și un joc s-a încheiat cu scor strâns, dar în celelalte cinci echipele care au învins au avut avantaj de cel puțin patru goluri. Rezultatul de egalitate l-a obținut CSM Sighișoara la Gheorghe Doja, cu Viitorul Ungheni, un meci în care sighișorenii porneau favoriți după parcursul celor două în tur, dar Viitorul confirmă revenirea manifestată în ultimele meciuri. O diferență de doar două goluri s-a înregistrat pe terenul din Sâncraiu de Mureș, unde ambele echipe se aflau pe teren propriu, Atletic fiind gazdă pe terenul pe care își susține partidele de „acasă”. Cu diferențe de patru goluri au învins echipele din Acățari și Sărmașu, dar în întâlniri în care adversarele, Mureșul Rușii Munți și Cuci se anunțau incomode. Ocupanta locului 3 al clasamentului, Unirea Ungheni a surclasat-o pe ACS Miercurea Nirajului chiar pe terenul acesteia, scor 8-0, în timp ce scorul etapei l-a reușit a doua clasată, Mureșul Luduș. Era practic jocul care se și prezenta cel mai dezechilibrat, Gaz Metan Daneș fiind singura care a pierdut complet contactul cu colegele din această ediție. La Luduș s-au înscris 12 goluri, toate în poarta ultimei clasate, număr înregistrat și pe stadionul Trans-Sil din Târgu-Mureș, cu diferența că aici oaspeții din Sovata au înscris un gol în poarta liderului. CSM Târgu-Mureș s-a jucat din nou cu adversarul, înscriind deja cinci goluri în prima repriză. Viorel Ferfelea a punctat în minutele 3 și 27, tot el reușind să stabilească scorul final în ultimul minut al partidei. Victor Astafei a punctat și el înainte de pauză de două ori, în minutele 22 și 41, al cincilea gol al reprizei fiind reușit în minutul 32 de Vasile Petra, un alt jucător care a evoluat la ASA și a revenit acasă. Echipa din Sovata a rezistat fără să primească gol un sfert de oră după reluare, după care Astafei a punctat de trei ori în șase minute (60, 65 și 66), fiind și autorul golului de 10-1 din minutul 82. La acest al șaselea gol al său cele mai mari probleme au fost la înregistrarea lui pe tabelă, atracția spectatorilor în acele minute. Golul de 9-1 îl reușise în minutul 75 Nicușor Demian.

O etapă în care diferența dintre locurile 3 și 4 s-a mărit la 15 puncte, o etapă care prefațează un adevărat derby de podium. În etapa a XVII-a liderul se deplasează la Ungheni, Unirea fiind echipa pe care au învins-o cel mai greu în tur. A fost o victorie la limită, scor 2-1, cu golul doi dintr-un penalty acordat spre finalul jocului, când târgumureșenii aveau un om eliminat.