Etapă relativ „calmă” în Liga IV Sport
  • 192 Vizualizări

Etapă relativ „calmă” în Liga IV

A patra etapă din returul Ligii IV Elite de fotbal a adus modificări minore în ierarhia clasamentului. Schimb de locuri au făcut Mureșul Rușii Munți cu Raza de Soare Acățari, ambele aflate în prima jumătate a clasamentului. Prima a scos o „remiză albă” la Sovata, unde gazdelor le era necesar acest punct pentru a rămâne pe locul 4, în timp ce echipa din Acățari a cedat susprinzător de greu la Luduș cu a doua clasată. Un salt de două locuri în subsolul clasamentului a reușit Viitorul Ungheni, care a obținut o victorie scontată pe terenul „lanternei roșii”, Gaz Metan Daneș, scor 4-2. Acest salt a coborât cu câte un loc echipele din Miercurea Nirajului și Sărmașu, ambele învinse în deplasare. Prima acedta oarecum așteptat la Sâncraiu de Mureș cu 1-3, iar a doua a suferit cea mai categorică înfrângere a etapei. Autoarea scorului etapei a fost CSM Sighișoara, 7-0. Mai puțin așteptată a fost înfrângerea echipei Atletic Târgu-Mureș, dar mai degrabă prin proporțiile scorului, 0-3 la Mureșul Cuci.

Derby-ul etapei disputat pe terenul Unirii Ungheni s-a încheiat cu victoria liderului la același scor de forfait. CSM Târgu-Mureș nu a avut nici de această dat un joc ușor cu ocupanta locului al treilea de pe podium. Parcă neașteptat, golgheterul detașat al ediției, Victor Astafei nu a reușit de această dată să înscrie. Scorul l-a deschis Viorel Ferfelea, în minutul 10, dar târgumureșenii s-au desprins abia spre final. Birtalan Alpar a dublat avantajul echipei sale în minutul 65, iar Raul Iliescu a parafat victoria cu un gol reușit în minutul 82.

După acest meci Unirea Ungheni rămâne la 7 puncte în urma Mureșului Luduș, în timp ce CSM Târgu-Mureș va putea să se desprindă decisiv probabil abia în duelul direct cu ludușenii, care va avea loc în etapa a XXII-a, programată în 11 mai, pe stadionul Trans-Sil.

A fost așadar o etapă fără mari modificări, în care ultima clasată rămâne fără vreun punct, depășind bariera celor 100 de goluri primite, în timp ce liderul nu a cedat niciun punct și este singura echipă cu „suta” înscrisă.

(foto: CSM Tg Mures)